Португалецът Антониу Гутериш е начело сред 12-те кандидати за нов генерален секретар на ООН след първото тайно гласуване при закрити врата в Съвета за сигурност на организацията, съобщиха дипломати, цитирани от Франс прес.

Португалският експремиер и бивш върховен комисар на ООН за бежанците изпреварва с малко бившия словенски президент Данило Тюрк, посочва БТА.

"Не мога нито да потвърдя, нито да опровергая тази информация", каза за ТАСС представител на една от западни страни членки на Съвета за сигурност.

Двама дипломати, пожелали да останат неназовани, казаха, че на трето място са трима кандидати с равен резултат: българката Ирина Бокова, която оглавява ЮНЕСКО, бившият външен министър на Сърбия Вук Йеремич и бившият македонски външен министър Сърджан Керим, съобщи Асошиейтед прес.

Резултатите от гласуването няма да бъдат огласени официално. След срещата, продължила около час и половина, председателстващият Съвета за сигурност японски дипломат Коро Бешо обяви само, че гласуването е приключило. Според него процедурата е "преминала гладко".

За поста генерален секретар на ООН се борят още новозеландката Хелън Кларк, която ръководи Програмата за развитие на ООН, външните министри на Аржентина Сусана Малкора, на Черна Гора Игор Лукшич и на Словакия Мирослав Лайчак, бившите външен министри на Молдова Наталия Герман и на Хърватия Весна Пусич.

Сред претендентите е представителката на Коста Рика Кристиана Фигерес, която до 6 юни беше изпълнителен секретар на Рамковата конвенция на ООН за климатичните промени.

Коро Бешо каза, че вече е уведомил за гласуването председателя на 70-ата сесия на Общото събрание Могенс Люкетофт. Самите кандидати ще научат резултатите от посланика на страната си в ООН.

Кандидатите, получили най-малка подкрепа, ще отпаднат.

Следващото гласуване ще се състои идната седмица, според ТАСС може би на 29 юли. Процедурата ще се повтаря дотогава, докато един от кандидатите получи подкрепата на всичките 15 страни в Съвета за сигурност.

След това ще се състои официално открито гласуване и кандидатът ще бъде предложен за утвърждаване от Общото събрание.