„Объркването е огромно! Никой вече не разбира какво става в Лондон”. Това каза ексклузивно за bTV председателят на Европейския парламент Антонио Таяни пред  кореспондента ни в Страсбург Десислава Минчева.

Така той отговори на въпроса докога може да продължи играта на нерви около брекзит.

Снимка: btvnovinite.bg

„Те трябва да решат какво ще правят. Готови сме да разговаряме, но не да променяме споразумението. Сега трябва да вървим напред, без да променяме съдържанието му. Да решават какво искат. Вече хаосът става невъзможен с липсата на сделка”, коментира Таяни. 

„Излизат без споразумение – това ли искат? Те да решават”, допълни той.

След като вчера британските депутати за втори път отхвърлиха сделката на премиера Тереза Мей с Европейския съюз, днес ще гласуват за брекзит без сделка.

Най-важното сега е да се ограничат щетите, коментира в Страсбург заместник-председателят на ЕК Франс Тимерманс.

„Наш дълг е на базата на вота на британския народ да работим за брекзит, който ще нанесе възможно най-малко щети. Позицията ни няма да се промени. Днес ние сме в ръцете на британската политическа система. Те трябва да ни кажат къде искат да отидем”, заяви той.

Снимка: btvnovinite.bg

Още снощи главният преговарящ от страна на ЕС – Мишел Барние, реагира съобщение: „Безизходицата може да бъде решена само от Великобритания”.

Снимка: btvnovinite.bg

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск пък рязко се е увеличил рискът от брекзит без сделка.

Ако не се стигне до споразумение, това ще струва близо 9,3 % от икономическия растеж, се казва в доклад на британското правителство, цитиран от зам.-председателя на ЕК Франс Тимерманс, който се обърна към привържениците на брекзит.

„Готови ли сте да платите тази цена? Питам депутатите от дясно. Готови ли сте да пожертвате всички тези работни места за лелеяната си мечта за така наречения суверенитет? Какво ще ви донесе този суверенитет в крайна сметка?”, попита Франс Тимерманс.

Оттук нататък е възможна отсрочка, но само при ясно аргументирано искане от страна на Великобритания. Решението за това може да се вземе само единодушно от страните-членки, вероятно след 8 дни в Брюксел на Европейски съвет.