Сондиране на повърхността на Антарктика е показало, че преди 52 милиона години на ледения континент е имало повече тропически гори, отколкото лед, съобщава АФП.
Изследването на седиментни проби, взети през 2010 година, е открило фосили на полени, които трябва да са дошли от „почти-тропична” гора, покриваща континента през период от преди 34-56 милиона години.
Австралийският палеонтолог от Университета в Куинсленд, Кевин Уелш твърди, че през този период Антарктика е била „много топло” място с температури около 20 градуса по Целзий.
„Имало е гори, без никакъв лед и е било много топло. Това е доста изненадващо, защото нашите представи за Антарктика са за много студено и пълно с лед място”, допълва Уелш.
Като причина за появата на тропическата гора според австралиецът е повишеното ниво на въглероден диоксид (СО2) в този период от праисторията. По времето, когато континентът е бил свободен от лед СО2 е достигал нива от 990 частици на милион до няколко хиляди.
За сравнение днешното ниво на въглеродния оксид е едва 395 частици на милион. Международният панел по климатични промени IPCC обаче твърди, че е възможно ледът на Антарктика да се стопи напълно до края на ХХІ век.
Според Уелш това твърдение е трудно за потвърждаване, защото зависи от това как ще се развие изхвърлянето на въглеродни емисии в бъдеще.
Той смята обаче, че откритията за миналото на Антарктика могат да помогнат за разбирането на климатичните изменения и техният ефект.