Мюнхен никога няма да бъде същият. Това каза пред bTV след стрелбата в германския град адвокат Анна Бамбалска, която живее там повече от 10 години.
Ситуацията се промени коренно точно за 48 часа, коментира тя.
„Доста време ще имаме нужда, за да осъзнаем, че ударът беше при нас. Първия ден след случилото се Мюнхен беше като попарен, всички бяхме в шок, настана тишина”, допълни Бамбалска.
„Ще живеем в страх и несигурност, която досега никога не почувствахме и виждахме само по телевизията”, прогнозира тя.
Улицата, на която се случи кървавата трагедия, все още е отцепена, но полицията се изтегли от мястото, което означава, че Мюнхен се опитва да се върне към нормалния си начин на живот, предаде и специалният пратеник на bTV в града Кристина Баксанова.
Според Бамбалска обществото в Германия определено се е променило - хората вече искат мерки за сигурност, а не само интеграционния процес, който канцлерът Ангела Меркел се опитва да налага.
Тя коментира, че трябва да се проследи как стрелецът от Мюнхен е успял да си набави оръжие, което в страната е строго регламентирано.
Високопоставени представители на германските власти вече призоваха за затягане на контрола върху продажбата на огнестрелно оръжие след стрелбата в Мюнхен, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"Трябва да направим всичко възможно, за да ограничим и да поставим под строг контрол достъпа до подобни оръжия", заяви вицеканцлерът и лидер на Германската социалдемократическа партия Зигмар Габриел в интервю за медийната група "Функе".
Той посочи, че германските власти разследват как германският гражданин от ирански произход се е сдобил с оръжие въпреки признаците, че е имал сериозни психологически проблеми. "Контролът върху оръжията е важен въпрос", каза Габриел.
Германският министър на вътрешните работи Томас де Мезиер, представител на християндемократите на канцлера Ангела Меркел, заяви в отделно интервю за вестник "Билд ам зонтаг", че след нападението възнамерява да направи преглед на германското законодателство за оръжията, както и да поиска то да бъде подобрено, ако е необходимо.
Де Мезиер посочи, че германските законодателство в тази сфера така или иначе е много строго, което той намира за уместно, както и че е изключително важно да бъде установено как стрелецът се е сдобил с използвания от него пистолет. "След това трябва да преценим много внимателно дали и къде са необходими по-нататъшни законови изменения", заяви той.
Де Мезиер посочи, че в момента в Европа също се води дебат за нови директиви за оръжията, които подлежат на обсъждане.