Мюсюлманите в няколко европейски държави са подложени на дискриминация, констатира в нов доклад правозащитната организация „Амнести интернешънъл”. Авторите обръщат специално внимание на националното и местно законодателство, което забранява носенето на забрадки или шалове, покриващи лицата на жените.

В групата на порицаните държави са Франция, Белгия, Холандия, Испания и Швейцария

В доклада се споменават случаи, в които представителите на ислямското вероизповедание са се сблъсквали с трудности при започване на работа. Правозащитниците смятат, че европейското законодателство, забраняващо дискриминацията на трудовия пазар по религиозни убеждения, изглежда неефективно.

Друг аспект са проблемите с дискриминацията в образователната система – според изследването много мюсюлмани са били принудени да сменят училище заради отношението към тях.

„Амнести” отчита нарастващата популярност на крайнодесните движения

които насочват своята реторика срещу мюсюлманските общности и техните културни особености. Докладът на базираната в Лондон правозащитна организация излезе, след като кандидатът на крайната десница Марин льо Пен постигна изненадващо висок резултат на президентските избори във Франция с предизборна платформа, насочена срещу имиграцията и съдържаща критики срещу някои мюсюлмански порядки.

„Амнести интернешънъл” обръща особено внимание на необходимостта европейските институции и правителства да намалят предразсъдъците срещу мюсюлманите чрез по-добро прилагане на законите за борба с дискриминацията. В документа правозащитната организация призовава политическите сили да не използват предубежденията към мюсюлманските общности за трупане на политически дивидент.

През септември миналата година международната неправителствена организация призова българските власти да спрат расово мотивираните нападения срещу ромската общност в България. Този път страната ни не е сред критикуваните, но в доклада се посочва, че успехът на партии, с открито враждебно отношение към исляма не се ограничава само до Западна Европа. Авторите припомнят изборите през 2009 година у нас, когато в парламента влизат 21 депутати с платформа, носеща открито анти-мюсюлмански характер.