В най-тежко засегнатите от урагана Санди райони решаваща роля за възстановяването е отредена на хората с оцелели къщи, които приютяват бедстващите си съседи. В Мънескуан живеят около 6000 души. Има много такива малки градове по крайбрежието на Джърси и опустошителната картината изглежда подобна, предава кореспондент на bTV.
„Бурята издуха предните врати и океанът нахлу вътре, оттук, и излезе през задната врата. Всичко плуваше, когато дойдохме... Може да видите - нивото на водата се е отбелязало по стените. Тази къща е вдигната нависоко, така че вълните са били поне 2 метра”, обяснява Пати Кол - жителка на Мънескуан. Тя и съпругът й Майк живеят в къщата си от три години. Сега обаче са бездомни.
Досега властите са преброили поне 110 жертви на Санди само в САЩ. Стихията уби още 67 души в Карибския регион и една жена в Канада.
Почти всяка улица по крайбрежието в Стейтън айлънд, Ню Йорк, изглежда като след торнадо. Хората са изкарали каквото е останало от покъщнината им, за да бъде изхвърлено. Сградите наоколо не стават за живеене и трябва да бъдат построени отново.
Това, което прави впечатление е, че почти никъде не се виждат представители на държавната власт, но на всеки ъгъл има хора - съседи, изкарали дрехи, играчки, храна и каквото друго имат, за да дадат на онези, които са изгубили почти всичко в бурята.
Санди успя да превърне големия и забързан Ню Йорк в малък град, където всеки помага на другия, а вратата на съседа е винаги отворена.