Американските военни прекратиха мисията си за доставяне на повече помощи в Ивицата Газа през временно изградения плаващ кей. Причината са метеорологични и технически проблеми, както и проблеми със сигурността.

Доставките от Кипър сега ще се превозват с кораби на САЩ до израелското пристанище Ашдод и след това ще се транспортират с камиони до северната част на Газа през контролиран от Израел пропускателен пункт.

Кеят, чието изграждане президентът Джо Байдън обяви в телевизионно обръщение към Конгреса през март, беше мащабно начинание, в което участваха около 1000 американски войници.

Помощта започна да се доставя през кея до Газа през май. Операцията целеше предотвратяването на глад в Газа след месеци война между Израел и „Хамас“.

Но лошото време и трудности при разпределението на помощта в Газа ограничиха ефективността на начинанието, което според армията на САЩ е най-голямото досега за предоставяне на помощ в Близкия изток. Временният кей беше използван само около 20 дни.

ООН и други хуманитарни организации заявиха, че общата сума, доставена чрез кея, представлява малка част от помощта, необходима на 2,2 милиона палестинци в Газа. Те твърдят, че ежедневно са необходими 500 камиона с помощи и търговски доставки, които се равняват на 10 000 тона.

Те също така последователно заявяват, а САЩ признават, че най-ефективният и ефикасен начин за доставяне на помощ в Газа е по сухопътен път.