Учени от Масачузетския технологичен институт се доближиха до създаването на изкуствен черен дроб след като използваха захар, за да „принтират” структурна система за кръвоносни съдове и клетки, съобщава Би Би Си, като се позовава на изследване, публикувано в научното издание „Nature Materials”.

Учените отдавна използват специални триизмерни принтери, за да създадат изкуствени клетки и кръвоносни съдове, но създаването на тъкан представлява трудност, защото структурата й е изключително сложна.

Според д-р Джордън Милър, който е част от изследователския екип, „голямото предизвикателство при отглеждането на изкуствена тъкан е запазването на живота на всички клетки в нея, защото когато се съберат много клетки на едно място, те взимат минерали и кислород от своите съседи и се задушават взаимно.”

В човешкото тяло, този проблем е разрешен от специални структурни системи, които организират клетките и кръвоносните съдове.

Затова учените за пръв път използват триизмерните принтери за създаването на подобен „шаблон” от захар.
„Захарта е много хубав материал, защото може да се разтвори в присъствието на жива тъкан, без да я увреди,” заяви друг член на изследователския екип, проф. Сангита Батия.

Според проф. Мартин Биршал от University College London, откритието е вълнуващо за научната общност, защото позволява да се преодолее един от най-сериозните проблеми в създаването на изкуствени органи.

„Очарован съм от предложенията им, въпреки че все още не са готови да бъдат приложени в клинична среда. Следващата стъпка е тестване върху животни и съм сигурен, че резултатите ще се окажат много интересни,” добави проф. Биршал.