С нарастването на благосъстоянието в Албания все повече боклук се изхвърля навсякъде, нерегламентираните сметища са често явление, а защитниците на околната среда искат от
властите този проблем да бъде решен. Внимание на основния за малката страна проблем обръща в своя статия Дойче веле.
Боклуци и нерегламентирани сметища има навсякъде, особено в предградията на градовете Тирана, Дуръс и Шкодра. Дойче веле посочва като пример пристанищният Дуръс, където изобщо няма официално сметище и боклукът на града с над 200 000 жители се оказва в полетата около крайните сгради на населеното място.
Лавдош Феруни е един от малкото хора в Албания, които се борят за опазване на природата. Той от дълго време се оплаква от нерегламентираните сметища, но никой не обръща внимание на неговите апели.
„През последните 23 години ескалира потреблението в Албания. Инфраструктурата не следеше тази тенденция, така че в Албания се създава много повече смет, отколкото сме в състояние да преработим”, посочва природозащитникът пред Дойче веле.
В цялата държава съществуват само две сметища със стандарти на Европейския съюз. Едното е в Тирана, а другото в Бушат, в северната част на страната.
Не стига това, но в Албания даже се внасят разделно събрани отпадъци и скрап - уж за рециклиране. По данни на министерството на екологията през 2011 г. страната е внесла 300 хиляди тона метални и 20 хиляди тона разделно събрани пластмасови отпадъци за рециклиране - главно от Италия. Само това количество отпадъци е колкото целогодишният отпаден продукт на Тирана.
Митнически контрол за евентуални вредни вещества в отпадъците не е правен. Ето защо природозащитници като Ладвош Феруни бият тревога. Те се опасяват, че покрай отпадъците за рециклиране в страната може да се внесени и отровни вещества. Албанският заместник-министър на екологията отхвърля тези опасения, но същевременно не отрича, че сред митническите власти има корупция.
На хората в Албания наистина вече им е дошло до гуша. Партията на Зелените, природозащитници и опозицията настояват за референдум за спирането на отпадния внос.
Проблемът с боклуците в Албания е симптоматичен за много страни в региона: отпадното стопанство функционира зле, корупцията и лошото управление пречат на вземането на ефективни мерки. Политиците на свой ред твърдят, че евентуална забрана на отпадния внос нямало да реши като цяло проблема с отпадъците. Такива неща като рециклиране и защита на природата сякаш още не са стигнали до съзнанието им. От това страдат всички - албанските граждани, инвеститорите и най-вече природата, припомнят природозащитниците.
Заместник- министърът на околната среда Таулант Бино обаче твърди, че еколозите преувеличават с обвиненията.