Европа не се справя с експулсирането на мигранти и търси общо решение на държавите членки.
Това е акцентът в срещата на върха в Брюксел на европейските лидери.
Едва 1/5 от мигрантите, на които е отказано убежище, напускат територията на Европейския съюз. Затова и редица държави подкрепят примера на Италия за препращане към центрове в трети държави извън общността.
Сред най-силните поддръжници са Нидерландия, Дания, Австрия, Чехия и Унгария. Полша дори временно спря даването на убежище, заради провокациите от страна на Беларус, която умишлено пуска мигранти.
България също подкрепя предложението за изнесени центрове за мигранти извън Европа.
„Това не е лоша идея. Не е никак лоша идея. Имаме първи такъв пример с Италия и Албания. Изнасянето на такива центрове в трети страни е добър пример, който ние ще подкрепим“, каза служебният премиер Димитър Главчев.
„Все още не сме започнали такива преговори. Но всъщност ние нямаме много избор. Трябва или с Турция ... С Турция е най-добре, разбира се, защото оттам е потокът. Но те достатъчно добре пазят от наплив на мигранти“, допълни той.
Други обаче, сред които и Германия, остават скептични. Действията по връщането на мигранти трябва да са в съответствие с европейското право, категорични са те.
Видима е промяната в поведението и в тона на евролидерите по темата за миграцията. Доскоро беше политически некоректно да се говори за експулсиране на мигранти от Европа в трети страни извън територията на Съюза.
Сега вече това се обсъжда като официална стратегията, a някои дори го прилагат и на практика – срещу сериозно заплащане. Но дори и срещу заплащане, трети държави трябва доброволно да се съгласят да приемат мигранти от Европа.
Другата гореща тема за евролидерите е войната в Украйна. Само ден след представянето на „Плана за победа“ пред украинския парламент, президентът Зеленски днес го защити пред евролидерите. В него се настоява за покана за присъединяване в НАТО, както и за западни оръжия за удари в Русия.
„Покана за присъединяване към НАТО не е преминаване на червена линия. Червена линия спрямо кого? Спрямо един убиец? Покана за НАТО е предпазна мярка. Трябва да покажем, че не Путин променя света. А светът се променя сам. Един агресор не може да създава нов световен ред“, заяви Зеленски.
Много от лидерите коментираха, че несъмнено мястото на Украйна е в НАТО, но не употребиха думите „сега“ или „незабавно“.
„Несъмнено мястото на Украйна е в НАТО, въпросът е кога“, заяви генералният секретар на алианса Марк Рюте.
Според унгарския премиер Виктор Орбан описаното в плана на Зеленски обаче е „повече от плашещо“.
Украйна ще продължи да се бори срещу руската инвазия дори и ако западните съюзници не подкрепят плана, заяви украинският президент.
А веднага след като приключи срещата му с европейските лидери, Зеленски се отправи към главната квартира на НАТО, където тече среща на военните министри на държавите членки на алианса.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK