Европа не се справя с експулсирането на мигранти и търси общо решение на държавите членки.
Това е акцентът в срещата на върха в Брюксел на европейските лидери.

Едва 1/5 от мигрантите, на които е отказано убежище, напускат територията на Европейския съюз. Затова и редица държави подкрепят примера на Италия за препращане към центрове в трети държави извън общността.

Сред най-силните поддръжници са Нидерландия, Дания, Австрия, Чехия и Унгария. Полша дори временно спря даването на убежище, заради провокациите от страна на Беларус, която умишлено пуска мигранти.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

България също подкрепя предложението за изнесени центрове за мигранти извън Европа. 

„Това не е лоша идея. Не е никак лоша идея. Имаме първи такъв пример с Италия и Албания. Изнасянето на такива центрове в трети страни е добър пример, който ние ще подкрепим“, каза служебният премиер Димитър Главчев.

„Все още не сме започнали такива преговори. Но всъщност ние нямаме много избор. Трябва или с Турция ... С Турция е най-добре, разбира се, защото оттам е потокът. Но те достатъчно добре пазят от наплив на мигранти“, допълни той.

Други обаче, сред които и Германия, остават скептични. Действията по връщането на мигранти трябва да са в съответствие с европейското право, категорични са те.

Видима е промяната в поведението и в тона на евролидерите по темата за миграцията. Доскоро беше политически некоректно да се говори за експулсиране на мигранти от Европа в трети страни извън територията на Съюза.

Сега вече това се обсъжда като официална стратегията, a някои дори го прилагат и на практика – срещу сериозно заплащане. Но дори и срещу заплащане, трети държави трябва доброволно да се съгласят да приемат мигранти от Европа.

Другата гореща тема за евролидерите е войната в Украйна. Само ден след представянето на „Плана за победа“ пред украинския парламент, президентът Зеленски днес го защити пред евролидерите. В него се настоява за покана за присъединяване в НАТО, както и за западни оръжия за удари в Русия.

„Покана за присъединяване към НАТО не е преминаване на червена линия. Червена линия спрямо кого? Спрямо един убиец? Покана за НАТО е предпазна мярка. Трябва да покажем, че не Путин променя света. А светът се променя сам. Един агресор не може да създава нов световен ред“, заяви Зеленски. 

Много от лидерите коментираха, че несъмнено мястото на Украйна е в НАТО, но не употребиха думите „сега“ или „незабавно“.

„Несъмнено мястото на Украйна е в НАТО, въпросът е кога“, заяви генералният секретар на алианса Марк Рюте.

Според унгарския премиер Виктор Орбан описаното в плана на Зеленски обаче е „повече от плашещо“.

Украйна ще продължи да се бори срещу руската инвазия дори и ако западните съюзници не подкрепят плана, заяви украинският президент.

А веднага след като приключи срещата му с европейските лидери, Зеленски се отправи към главната квартира на НАТО, където тече среща на военните министри на държавите членки на алианса.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK