На 4 април 1949 г. 12 държави от Европа и Северна Америка се обединяват, за да създадат отбранителен съюз, борещ се с изискванията на развиващата се тогава Студена война. Така се ражда НАТО – алиансът, който вече 75 години се разраства с основната цел да гарантира сигурността на всички свои членове.

НАТО като връзка между държавите от двете страни на Атлантическия океан

Организацията се бори да осигури траен мир въз основа на общи ценности - лична свобода, демокрация, права на човека и върховенство на закона. Така тя се явява и трансатлантическата връв между 32-те си държави членки, сред които и България, чиято военна сигурност е неразривно свързана.

Северноатлантическият договор е подписан на 4 април 1949 г. във Вашингтон
Снимка: Уикипедия

Но какво точно постигна Алиансът до момента?

Вече 75 години НАТО се основава на колективна отбрана

Ако един съюзник на НАТО бъде нападнат, това по подразбиране означава, че всички останали членки също са нападнати. Както например, когато на 11 септември 2001 г. терористи разбиха два самолета в кулите на Световния търговски център в Манхатън. Тогава на този принцип всички останали членки на НАТО застанаха на страната на САЩ.

Снимка: Уикипедия

Близо един век Алиансът води борба с тероризма

НАТО играе изключително важна роля в световната борба с тероризма, стремейки се да развие способности за подготовка и реакция на потенциална заплаха. Чрез мисията си в Ирак Алиансът подпомага иракските военни сили да се стабилизират и да се борят с тероризма на всички нива.

Освен това в продължение на почти 20 години НАТО помагаше да се гарантира, че Афганистан няма да се превърне в сигурно убежище за международни терористи.

НАТО и руската агресия в Украйна

Докато руската инвазия в Украйна продължава вече трета година, НАТО, заедно с всички свои съюзници, продължава да подкрепя страната.

Организацията предоставя несмъртоносна подкрепа като гориво, зимно облекло и генератори на украинските военни. В по-дългосрочен план се стреми да подкрепи Украйна да премине от военно оборудване от съветската епоха към модерно оборудване.

Западна Германия се присъединява към НАТО през 1955 г., което води до създаването на конкурентния Варшавски договор по време на Студената война
Снимка: Уикипедия

Ясна командна верига на „силите на НАТО“

При наличието на много различни военни сили, които работят заедно, ясната командна верига е от жизненоважно значение за всеки съюз.

Военният и гражданският персонал от всички държави членки работи заедно всеки ден в рамките на "командната структура" на НАТО.

Алиансът и инвестициите в отбраната

На срещата на върха в Уелс през 2014 г. съюзниците от НАТО поеха ангажимент да инвестират повече и по-добре в отбраната - да спрат съкращенията, да преминат към изразходване на 2% от БВП за отбрана до 2024 г. и да изразходват 20% от тази сума за основно оборудване.

Очертава се тази година да бъде десетата поредна на увеличение на инвестициите в отбраната във всички европейски съюзници и Канада.

Снимка: Getty Images

Политика на отворени врати - основополагащият принцип на НАТО

Всяка европейска държава може да се присъедини към НАТО, ако е готова да изпълни стандартите и задълженията на членството, допринася за сигурността на Алианса и споделя ценностите на НАТО за свобода, демокрация и върховенство на закона.

От 1949 г. насам броят на членовете на НАТО се е увеличил от 12 на 32 държави. През април 2023 г. организацията приветства Финландия, а миналия месец Швеция също избра да се присъедини.

НАТО като пазител от кибератаки

Тъй като кибератаките стават все по-често срещани, по-сложни и по-вредни, НАТО приема киберпространството, също както сушата, морето, въздуха и Космоса.

Алиансът помага на съюзниците да засилят киберзащитата си чрез обмен на информация за заплахите и инвестиране в образование и обучение.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement