Европа отбелязва 75-години от края на Втората световна война в сянката на коронавируса.
На тази дата Нацистка Германия капитулира пред Съюзниците. Тази година е прецедент - в Берлин за пръв път обявиха деня за почивен.
75 години след победата над нацизма германският президент Щайнмайер трябваше да произнесе 40 минутна реч пред 1600 гости. Заради пандемията обаче тържествата бяха отменени, а речта кратка. В нея германският президент почете и паметта на жертвите на нападенията с расистки мотиви в Хале и Ханау, сред загиналите бе и наш сънародник.
Един 90-годишен мъж, винаги ще помни чувствата, залели едно 15-годишно момче в един пролетен ден преди 75 години в Берлин.
„Надявам се да не се забелязва, но спомените ме разстройват и днес. Почти треперя. Странно е как тези спомени не желаят да ме пуснат, тези ужасни събития“, заяви Гюнтер Бьом, свидетел.
Въпреки годините споменът му за края е кристално ясен.
„Червената армия се показа и между изчезването на германските войници и появата на съветските войници имаше може би половин час. Войниците ни викаха "бързайте към мазето, руснаците ще дойдат всеки момент". Беше очевидно, че всичко свърши“, каза Гюнтер Бьом, жител на Берлин.
Както за повечето германци, преживели битката за Берлин, така и за Гюнтер е трудно да определи палитрата от емоции, които този ден предизвиква. Страхът от неизвестността, последвалите тежки моменти за него и семейството му, но и радостта от края на войната.
„Преди всичко това чувство, че войната е приключила, беше прекрасно. Тогава се появи мотото" никога повече война ". Затова аз говорих с родителите си и казахме" никога повече не искаме да преживеем нещо толкова ужасно като това“, споделя Гюнтер Бьом, свидетел.
Гюнтер определя края на войната като подарък, защото вече 75 години чува изстрели само в спомените и съня си.
Появиха се и дискусии, дали 8 май трябва традиционно да бъде почивен ден и то не само в Берлин, а в цяла Германия.