В навечерието на 70-ата годишнина от смъртта на Йосиф Сталин отношението към военновременния лидер на Съветския съюз остава спорно. За част от руснаците той е допринесъл за развитието на СССР, а за други е диктатор с много грехове.
Лидерът, който някога е управлявал с желязна ръка, ръководи бързата индустриализация в страната. Освен това успява да се справи с нацистите. Но също така е причинил смъртта на милиони руснаци, а други е изпратил в трудови лагери.
Тъй като Русия отново е въвлечена в конфликт – този път с Украйна, спомените за съветския диктатор оживяват. Мнозина руснаци дори намират прилика между него и Владимир Путин заради водената от Кремъл „екзистенциална битка за национално оцеляване“.
„Първо трябва да му благодарим за победата във Втората световна война. Но за мен той е негативен образ, защото по време на неговото управление имаше много смъртни случаи - екзекуции, разстрели и гонения. Изкуствата бяха забранени. Така че е невъзможно да има една позиция за неговото наследство“, каза 21-годишната московчанка Марина, която е със смесени чувства относно наследството на Йосиф Сталин.
Йосиф Сталин умира на 5 март 1953 г., когато е на 74 години. Въпреки че публичните чествания остават до голяма степен табу и улиците вече не носят името му, през последните години репутацията му претърпя нещо като ренесанс, пише агенция Ройтерс.
Проучванията през 2021 г. на руския център „Левада“ например показват, че 45% от руснаците изразяват „уважение“ към Сталин, а 48% подкрепят поставянето на негови паметници.
„Защо да имам лошо отношение към него?“, пита московчанинът Андрей. Той е на 31 години и възхвалява Сталин като „силна и обединяваща страната личност, чиято победа във Втората световна война трябва да бъде възхвалявана“.
Руският президент Владимир Путин, който се представя за наследник на царете от миналото, има по-скоро умерена оценка за Сталин. През годините той на няколко пъти го е хвалил като военачалник, но е осъждал вътрешната му политика като „тоталитарна“.
От началото на войната в Украйна властите в Русия твърдят, че „Кремъл се бори срещу украинските неонацисти“, като преповтаря военната мантра на Сталин, представяйки инвазията в една суверенна държава като „кампания, слагаща край на недовършената работа от Втората световна война“.
През февруари Владимир Путин посети Волгоград, който за кратко беше преименуван на Сталинград, за да отбележи 80-ата годишнина от битката, която се определя като повратна точка във Втората световна война. „За съжаление виждаме, че идеологията на нацизма в съвременната си форма отново застрашава пряко сигурността на страната ни“, каза тогава Владимир Путин.
Властите в Украйна пък твърдят, че Владимир Путин проявява същата „геноцидна бруталност“ като Йосиф Сталин. Час от руснаците са съгласни с това.
В родния град на Сталин – Гори, който се намира в Грузия, мнозина имат положителни нагласи към съветския диктатор, въпреки че грузинците са скъсали с Русия и подкрепят Украйна.
„Мнозинството в Гори цени Сталин, разбира се. Като историческа фигура, като велик човек – такъв, който е управлявал с железен юмрук. Но отношението към него се променя. Младото поколение е значително по-критично към него“, каза 48-годишният жител на града Якоб Кикриашвили.
Роден като Йосеб Джугашвили в скромно семейство през 1878 г., младият Сталин прекарва детството си в Гори. След това отива в грузинската столица Тбилиси, където продължава образованието си. Днес музеят на Сталин в Гори, разположен на бул. „Сталин“ в града, е най-известната туристическа атракция там, като привлича посетители от цял свят.
През 2010 г. грузинското правителство нареди статуята на Сталин в града да бъде премахната, заявявайки, че „той не го заслужава“.