Седем часа след началото на американската мисия до Луната възникна технически проблем със соларните панели. Екипите на Земята съобщиха, че се опитват да го разрешат.
За първи път мисията включваше ракета и спускаем апарат, които са дело не на НАСА, а на частни компании. Астронавти на борда няма.
Това е първи полет за разработваната в продължение на 10 години ракета „Вулкан“ на компанията United Launch Alliance (ULA). Тя носи апарата „Перегрин“, който пък е създаден от Astrobotic.
Това е първата от общо три американски компании, които тази година се целят в меко кацане на Луната. А дългосрочната цел е завръщане и на хората там в края на това десетилетие.
„Новата ракета „Вулкан“, която ще замени американските ракети „Атлас - 5“ с руски ракетни двигатели, е оборудвана само с американски технологии, американски ракетни двигатели. Тя беше създадена след 2014 г., след първата война в Украйна“, обяснява Светослав Александров, автор в Космос.бг.
Ракетата носи 1200-килограмовия спускаем апарат „Перегрин“. След неговото отделяне обаче от компанията съобщиха за проблем. Роботът не е успял да разгърне стабилно соларните си панели към Слънцето. Без тяхната енергия не е ясно дали той ще може да продължи пътя си към Луната.
„Даже НАСА изчислява, че шансът за провал на тази мисия възлиза на около 50%, защото никога досега частна компания не е кацала на Луната“, допълва Светослав Александров.
Петте научни инструмента на НАСА, разположени на борда на „Перегрин“ трябваше да изследват вулканичния състав на повърхността и движението на водата на Луната. Освен тях роботът пренася пратки и на други клиенти – сред тях са пет мексикански лунохода, капсула с детски послания и ДНК на британския автор Артър Кларк.
„Космическият кораб е висок колкото един човек и тежи колкото един автомобил, т.е. около тон и половина. С различни експерименти ще участват над 20 държави, което превръща тази мисия в по-скоро международна“, каза в студиото на bTV Новините астрофизикът Тихомир Димитров.
Той твърди, че ако слънчевите панели не се отворят, това ще е проблем за успеха на тази космическа мисия. Припомня също така, че НАСА има огромен интерес към Луната, но е имало затишие по ред причини – липсата на финансиране, както и на модерни технически средства.