Паметникът на съветския диктатор Йосиф Сталин, издигнат в московското метро, предизвиква дебати. Някои руснаци го приветстват като историческа почит, но други казват, че е грешка да се почита паметта на човек, който е ръководил толкова много страдания, пише Ройтерс.

Скулптурата в естествена големина на стената на метростанция „Таганска“ в Москва изобразява Сталин, застанал на Червения площад в Москва, заобиколен от тълпа съветски граждани, които го гледат с възхищение.

Скулптурата е възстановка на паметник, открит на същата станция през 1950 г. - три години преди смъртта на Сталин.

От московското метро съобщават, че оригиналният паметник на Сталин е бил „изгубен“ през 1966 г., когато метростанция „Таганска“ е била преконфигурирана.

Снимка: Ройтерс

Близо 700 000 души са екзекутирани по време на Големия терор на Сталин през 1937-1938 г. на фона на показни процеси и чистки на реални и мними врагове.

Много други съветски граждани са изпратени в Главно управление на трудово-изправителните лагери (ГУЛАГ) - мрачна мрежа от затворнически лагери, разположени в най-голямата държава в света.

В изявлението на московското метро се казва, че новата версия на паметника, която е била представена на обществеността на 15 май, е един от „подаръците“ за пътниците по случай 90-годишнината на обширната, богато украсена и известна с ефективността си транспортна система.

Снимка: Ройтерс

Оригиналното заглавие на творбата - „Благодарност на народа към вожда и командира“ - е посветено на ролята на Сталин за победата на Съветския съюз във Втората световна война, чиято 80-годишнина Русия отбеляза с помпозност тази година.

Московският клон на либералната партия „Яблоко“ излезе с официален протест срещу това, което нарече връщане на паметника на „един тиранин и диктатор“, и поиска вместо това московското метро да се съсредоточи върху отбелязването на жертвите на сталинските репресии.

„Връщането на символите на сталинизма в Москва е заплюване в лицето на историята и акт на подигравка с потомците на репресираните“, се казва в изявление на „Яблоко“.

Неидентифицирани лица първоначално оставиха две табели на паметника, съдържащи критични към Сталин цитати от руския президент Владимир Путин и бившия президент Дмитрий Медведев. По-късно те бяха премахнати.

Десталинизация

Съветският лидер Никита Хрушчов осъжда Сталин за неговата жестокост и престъпления през 1956 г., а по-късно изображенията на Сталин са систематично премахвани като част от кампанията за десталинизация.

През последните години някои паметници на Сталин започват да се появяват отново на някои места, въпреки че наследството му остава дълбоко противоречиво.

Александър Зиновиев, изследовател и експерт по съветска архитектура, заяви, че според него новият паметник и периодът, за който той напомня, имат някои паралели с настоящото настроение в Русия, която е в състояние на противопоставяне със Запада във връзка с войната в Украйна.

„Това е същата самоизолация, същата консервативна идеология и разчитане на собствените ни сили. И тази тема със Сталин, с неговата естетика, че трябва да се доверим на нашия лидер и да бъдем щастливи, а не да критикуваме управляващите, тя е много в унисон с нашето време“, каза той.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK