4,5 милиарда евро хуманитарна помощ за Сирия бяха договорени на донорската конференция в Брюксел. На форума участват над 80 държави и организации. България бе представена от външния министър Екатерина Захариева.
Европейският съюз ще отпусне 560 милиона евро хуманитарна помощ за над 13 милиона сирийски бежанци, приети в съседни държави. Отделно още 3 милиарда евро ще се насочат като хуманитарна помощ за мигрантите в Турция.
Евросъюзът засега няма да помогне за възстановяването на Сирия, докато не се възстановят мирните преговори в Женева.
Федерика Могерини настоя Русия и Иран да упражнят натиск върху президента Башар Асад, за да се върне на масата на преговорите.
В речта си българският външен министър също изрази надежда напредъка в преговорите да позволи на следващата конференция да се обсъжда връщането на бежанците по домовете им и възстановяването на Сирия.
Трябва най-после да признаем допуснатите грешки за Сирия и да започнем да правим компромиси. Това заяви вицепремиерът Екатерина Захариева.
Тя отбеляза, че е изразила в изказването си пожелание догодина конференцията да бъде за възстановяването на Сирия – т.е. най-после да се прекратят военните действия, да започне политическият процес, да се помисли за осигуряването на безопасното връщане на бежанците по родните им места, за да участват във възстановяването на собствената им страна.
Захариева уточни в отговор на въпрос на български журналисти, че на днешната среща Русия е била представена на ниско равнище (посланик) и изрази надеждата в това да няма знак.
Дадохме сигнал, че всички трябва да изпълняваме решенията, които сме взели. Всички заинтересовани страни в Сирия трябва да осъзнаят, че без да направят компромиси, няма как това да се случи, посочи министърът.
Захариева определи конференцията като възможност на сирийците да се покаже, че не са забравени и изоставени седем и половина години след началото на сблъсъците в тяхната страна. Много важна част от конференцията е да дадем силен политически сигнал, че възстановяването може да започне само след истински политически процес.
Всички признахме, че от 2015 г. и резолюцията на ООН за политически преход, истинският политически процес с компромиси и от двете страни още не е започнал, добави тя.
Вицепремиерът отбеляза, че днес над 13 милиона сирийци се нуждаят от хуманитарна помощ, над шест милиона са вътрешно разселени, 3,5 милиона са в Турция, един милион – в Ливан, а около 700 хиляди – в Йордания.
Цялата международна общност трябва да се съсредоточи към предоставянето на хуманитарна помощ - не само за Сирия, но и за съседните страни, допълни Захариева. По нейните думи предоставянето на хуманитарна помощ е важно и за България, също както решението за отпускането от ЕС на нови 3,5 милиарда евро в помощ на сирийските бежанци в Турция.