Информаторът на „Уикилийкс” Брадли Манинг бе осъден на 35 години затвор в САЩ, предаде „Ройтерс”.

Манинг бе заплашен от присъда до 136 години лишаване от свобода, след като бе признат за виновен по обвинение от 20 точки за това, че е предал на сайта „Уикилийкс" огромно количество документи на Пентагона и Държавния департамент.

Преди две седмици максималната присъда срещу редника беше намалена от Военен съд до 90 години.

Американският войник, който беше признат за виновен за предоставянето на тайни държавни документи на сайта Уикилийкс, беше осъден на 20 юли по предявените му обвинения, включително в шпионаж.

Миналата седмица той се извини, че е навредил на САЩ и за „неочакваните резултати" от действията си.

Прокурорите поискаха 60 години затвор. 25-годишният Манинг ще получи приспадане на присъдата си от три години и половина, които вече излежа в ареста. Освен това присъдата му ще бъде съкратена с още 112 дни като обезщетение за суровите условия в ареста веднага след задържането му.

В залата на военния съд в базата „Форт Мийд” в Мериленд съдия полковник Дениз Линд съобщи, че Манинг ще бъде уволнен дисциплинарно от американската армия и ще трябва да върне част от заплатите си.

Манинг не показа никакви емоции по време на произнасянето на присъдата. При извеждането му от съдебната зала негови поддръжници скандираха: „Ще те чакаме, Брадли" и „Благодарим ти, Брадли, обичаме те".
Брадли Манинг предал стотици хиляди доклади от бойното поле и дипломатически грами на сайта „Уикилийкс”, основан от Джулиан Асандж, по време на престоя си в Ирак през 2010 г.

На съдебно заседание преди процеса Манинг заяви, че е предал тайните документи с надеждата да предизвика обществен дебат за американската външна политика и за армията.

„Уикилийкс" определи присъдата като „стратегическа победа”, защото Манинг ще може да кандидатства за предсрочно освобождаване след девет години.

Според Русия решението по делото на Брадли Манинг е неоправдано. „От американските официални лица често може да се чуе критика на едни или други съдебни решения, приети в други държави, за нарушаване на свободата на словото, на събиранията и други граждански права. Когато обаче са засегнати интересите на самите Съединени щати, американската съдебна система, като в случая с Манинг, взема неоправдано сурови решения на принципа „да не посмее никой друг" без никакво съобразяване с правозащитните аспекти”, коментира представителят на руското външно министерство по правата на човека Константин Долгов.