30% от румънските лекари са напуснали родината си в последните две години, съобщава британският вестник "Файненшъл Таймс". Така броят на лекарите е намалял от 20 000 през 2011 г. на 14 000 миналата година, сочат официални данни.
Откакто Румъния се присъедини към ЕС преди пет години, около 14 000 лекари са напуснали страната. Нетната начална заплата на лекар в Букурещ е около 350 евро на месец спрямо 3000 евро във Великобритания и Германия.
"Изтичането на мозъци" е противоречива тема. Бедните страни често твърдят, че свръхмиграцията на висококвалифицирани специалисти ги лишава от човешки капитал, особено в медицината. От друга страна някои икономисти като Майкъл Клемънс от Центъра за глобално развитие твърдят, че няма установена връзка между изтичането на мозъци и последиците за медицината и че всъщност емиграцията може да стимулира обучението на нови специалисти.
В румънския случай парите може би не са единственият фактор, който кара лекарите да напускат страната. Неотдавнашно проучване на британския вестник "Индипендънт" показа, че "лекарите и медицинските сестри в Румъния трябва да се борят със система, обвинявана в шуробадженащина и даване на подкупи".
Медицинската професия се смята за корумпирана. Пациентите често дават подкупи на лекарите. Някои дори настояват да го правят, за да си осигурят най-добрата възможна грижа, допълва изданието.
Румънските лекари обаче не винаги са приемани с отворени обятия в новата си родина. Румънският посланик в Лондон Йон Джинга заяви преди време пред в. "Дейли Телеграф", че редовно получава оплаквания от 2000-те румънски лекари в страната заради расистки коментари от техни пациенти.