Събитията от отиващата си 2012-а ще определят политиката и икономиката в света през следващите няколко години. Смяната на властта в най-големите страни е реакция на нерешените проблеми.
През 2012 в четири големи страни имаше смяна или приемственост в управлението: САЩ, Китай, Русия и Франция. Проведоха се избори и във важни за световната икономика страни като Южна Корея и Мексико, а също така във Венецуела, Грузия, Египет, Исландия. Навсякъде смяната на управлението или неговото оставане на власт беше свързано с реакцията на обществото и управляващата класа на промените в страната и по света. Но това бяха различни видове реакции, се казва в редакционен коментар на "Ведомости", предаден от БГНЕС.
Франция: Емоционална реакция
Реагирайки на кризата и икономическата неизвестност, френското общество избра президент социалист - Франсоа Оланд. Освен това, социалистите за пръв път от много години получиха мнозинство в Националното събрание, долната камара на парламента.
Но днес вече няма и помен от еуфорията, настъпила с избирането на новия президент. Социалистите, въпреки очакванията, не раздават пари и блага, а провеждат същата политика. Кабинетът на Жан-Марк Еро възнамерява да съкрати бюджетния дефицит до 3% от БВП през 2013 от днешните 4,5%. Показателно е, че социалистите не са се отказали от непопулярните мерки на предишния президент Никола Саркози, по-конкретно закона улесняващ процедурата за уволнение на млади служители.
САЩ: Финансова реакция
Американският елит е принуден да реагира на тежката ситуация с държавните финанси, дефицитът на федералния бюджет надхвърля 1,3 трилиона долара. През лятото на 2011, едва избягвайки фалита, демократите и републиканците постигнаха компромис: Конгресът повиши тавана на държавния дълг в замяна на програма за съкращаване на бюджетните разходи.
Но година по-късно това доведе страната до ръба на фискалната пропаст: от Новата година автоматично стартира секвестирането на бюджетните разходи с 4% от БВП и едновременно се отменят данъчните облекчения. Това ще бъде най-мащабното фискално свиване от времето на Великата депресия /1929-1933/.
Цялата есен демократите и републиканците спореха какво да правят с фискалната пропаст, но така и не успяха да се договорят за нищо, заради което финансовите пазари по цял свят се тресяха. Безпрецедентното поляризиране на обществото и политическата сфера, вероятно ще се усили през новата година.
Русия: Политическа реакция
В Русия думата "реакция" има стара история – политическа. Именно тази история реши да продължи и новият стар президент Владимир Путин, който отново пристъпи към работа през май 2012. Путин сметна за необходимо твърдо да отговори на общественото недоволство от зимата на 2011/2012, което се изрази в показно брутално разпръскване на митингите и забранителни закони.
Последва приемането на драконовски глоби за нарушенията на митингите, връщане в Наказателния кодекс на членовете за клевета, закона за "чуждестранните агенти", поправките в НК за шпионажа и държавната тайна, позволяващи да се подведе под отговорност всеки човек, общуващ с чужденци.
В самия край на годината в отговор на американския "Акт Магнитски" руският парламент забрани осиновяването на руски деца от американци. Тази стъпка, чиято адекватност като демарш е съмнителна, се явява по-скоро характеристика на психологичното и морално състояние на висшето политическо ръководство на Руската Федерация.
КНР: Планирана реакция
Механизмът на планирана ротация на лидерите сработи без ексцеси, от които мнозина се страхуваха. Ху Цзинтао се оттегли плавно, а Си Цзинпин лесно веднага зае ключовите постове в КНР. Ключовото предизвикателство /подобно на това, което стои и пред руския елит/ се състои в това, че легитимността на китайските управляващи почива на непрекъснатото повишаване на благосъстоянието на гражданите.
Докладът "Китай-2030", стратегията на новото правителство, признава неизбежността на забавянето на растежа и планира бягство от държавния капитализъм и построяването на "творческо общество". Всичко това ще се наложи да се прави на фона на корупцията на политическата класа и растящите материални нужди на обществото.
Набива се на очи разликата между различните видове реакции. Отличието на китайската се състои в това, че тя се стреми да бъде планирана, докато всички останали са принудени да гасят пожарите – икономически, социални и политически.