Тази година Денят на Земята (22 април) се оказа исторически момент в борбата с климатичните промени.

В централата на ООН в Ню Йорк 171 държави, включително България, подписаха Парижкото споразумение за климата, което цели да спре глобалното затопляне.

С него лидерите по света се ангажират да не допуснат средната температура на Земята да се повиши с повече от 2 градуса по Целзий спрямо прединдустриалната епоха.

Споразумението постави истински рекорд – за най-много държави, които подписват договор в един ден.

То трябва да бъде ратифицирано от парламентите на страните и да влезе в сила най-късно до 2020 г. Мнозина очакват това да стане по-рано, след като САЩ и Китай, съответно емитент номер едно и две на парникови газове с общ дял от близо 40% от световните емисии, казват, че възнамеряват да се присъединят към договора до края на годината. Европейският комисар за енергийния съюз Марош Шефчович заяви вчера, че ЕС, който също е голям източник на парникови емисии, иска да е сред първите ратифицирали документа.

Специалистите са съгласни, че прехвърлянето на границата от 2 градуса ще доведе до непредвидими климатични модели и природни катаклизми, които ще засегнат най-бедната част от човечеството. В момента затоплянето в средните температури вече е над 1 градус в сравнение с прединдустриалните времена.

При подписването от името на България президентът Росен Плевнелиев каза: „Горд съм да потвърдя ангажимента на България за постигане на общите цели с подписването на този исторически документ. Сега всички ние трябва да предприемем решителни действия за скорошното му ратифициране и прилагане“.

В словото си френският президент Франсоа Оланд призова света да превърне Парижкото споразумение в действия и посочи, че месеците, които изминаха след постигането на договореността през декември, бяха най-топлите през последните години.

Снимка: EPA

Американският актьор Леонардо ди Каприо, посланик на ООН за мир, обяви на церемонията, че промените в климата може да бъдат спрени само ако светът предприеме безпрецедентни действия. Той подчерта, че „след 21 години на дебати и конференции е време да обявим: стига толкова разговори, стига вече извинения, стига вече 10-годишни изследвания, стига вече компаниите, добиващи изкопаеми горива, да манипулират и диктуват на науката политики, които се отразяват на нашето бъдеще“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement