Заместник-директорът на Националната метеорологична агенция на Чад размахва пръст нагоре-надолу, за да демонстрира как трябва да работи неподвижен уред за измерване на влажността в централата на агенцията.

Счупеният хигротермограф е сред оборудването в столицата Нджамена, което трябва да помогне на агенцията, известна като ANAM, да проследява метеорологичните модели, пише "Ройтерс".

Ситуацията в Чад се повтаря в голяма част от Африка, континент, на който липсват надеждни прогнози, които са крайъгълен камък за управление на бедствия, тъй като изменението на климата зачестява екстремното време.

На преговорите за климата COP29 през тази седмица генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призова за спешни действия за преодоляване на недостига на данни и финансиране. Целта е да се постигне средство за универсална защита до края на 2027 г. от системи за ранно предупреждение, за да се подпомогне подготовката за екстремни метеорологични явления.

 

За Чад това изглежда особено амбициозна цел

Около 80% от устройствата в обекта на агенцията в Нджамена не работят, каза заместник-директорът Хамид Абакар Сулейман през октомври, докато Чад се бори с още един сезон на опустошителни наводнения.

„Надеждността на информацията за времето зависи от ресурсите, инвестирани в нейното производство“, каза той, описвайки безмилостния натиск за повече финансиране и обучен персонал.

Африка, континент с население от 1,5 милиарда души, има най-слабо развитата мрежа за наблюдение на времето и климата в света с по-малко станции, работещи по основните глобални стандарти, отколкото Германия, според Световната метеорологична организация (СМО).

„Има много декларирани станции, които съществуват или може да не съществуват. Всъщност много от тях не споделят данни“, каза Алберт Фишер, директор на отдела за интегрирана глобална система за наблюдение на СМО.

Към третото тримесечие на 2024 г. само две от 53 африкански страни на СМО отговарят на основните изисквания за наземни станции за наблюдение, каза Фишер.

Неподготвеността има смъртоносни последици. Наводненията не само се случват по-често в Африка, отколкото в Европа и Северна Америка взети заедно, но убиват средно четири пъти повече хора поради липса на готовност и предупреждения, се казва в статия от 2023 г. в списание Nature.

„Никой не ни предупреди“

Само данните за добро време не са достатъчни, както се вижда от смъртоносните наводнения през октомври в Испания, когато някои местни власти бяха обвинени, че не са вдигнали тревога навреме.

Въпреки това положението на Чад показва мащаба на това, което може да се случи, когато бедствие връхлети един от най-уязвимите и бедни на данни региони на земята.

По-обилни от обичайните сезонни дъждове в части от Западна и Централна Африка накараха реките да напуснат коритата си през последните месеци, което доведе до наводнения във всяка една от провинциите на Чад с 1,9 милиона засегнати души, над 570 убити и отнесени 72 000 глави добитък.

„Навсякъде е наводнено. Загубихме нивите си с киселец, боб и зърно. Вече всичко е унищожено, защото никой не ни предупреди за такава катастрофа“, каза майката на четири деца Джозиан Аласра, говорейки пред импровизиран лагер за разселени хора в покрайнините на Нджамена в края на октомври.

„Гладни сме и няма къде да приютим децата си", добавя тя.

ANAM не разполагаше с ресурсите да проследи влошаващите се условия, тъй като бедствието се разгърна в страна с размерите на Франция и Испания взети заедно.

„Имаме значително по-малко, отколкото ни трябва. Имаме нужда от станции и се нуждаем от финансиране“, каза Сулейман по време на обиколка на съоръженията на ANAM в Нджамена, където купища стари метеорологични данни се разсипаха по пода на архива и пакетираното оборудване събра прах.

Преглед от 2023 г. на капацитета на хидрометрията на Чад установи, че има само двама обучени прогнозисти, което прави денонощното прогнозиране и предупреждение невъзможно.

Агенцията също така няма финансови и технически средства за поддържане на мрежа от нови автоматични метеорологични станции от Програмата за развитие на ООН, която така или иначе покрива само южната и централната част на страната, се казва в доклада.

„Има много пропилени инвестиции и инфраструктура, които са разпръснати из Африка“, каза Ана Хьоре, служител по управление на програмата във фонд на ООН, който подкрепя страни като Чад да запълнят огромните си пропуски в данните.

В рамките на петгодишна програма Механизмът за финансиране на систематични наблюдения (SOFF) планира да помогне на Чад да надстрои или пусне 34 метеорологични станции към глобалните стандарти за наблюдение. Понастоящем Чад разполага с една метеорологична станция повърхност-земя.

За да се избегне ситуация, в която властите да изпаднат с технология, която нямат опит и средства да поддържат, стратегията на SOFF включва използването на съветници от развитите страни. Веднъж пуснати в експлоатация, страните ще продължат да получават поддръжка от SOFF, при условие че споделят своите данни в международен план, каза Хьоре.

„Най-накрая имаме един фонд, който наистина е посветен на дългосрочна подкрепа“, каза Фишер от СМО.

От средата на 2022 г. SOFF подкрепи 23 африкански държави. Нейните собствени перспективи за финансиране обаче са несигурни. От 2020 г. тя е събрала 94 милиона долара от целта от 200 милиона долара до 2025 г.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK