След почти десетилетие на преговори, по време на първия ден на конференцията на ООН за климата лидерите взеха решение за някои от детайлите по много обсъжданата пречка, насочена към намаляване на затоплящите планетата емисии от въглища, нефт и газ, съобщава "Асошиейтед прес".
Известен като член 6, той беше създаден като част от Парижкото споразумение от 2015 г., за да помогне на нациите да работят заедно за намаляване на замърсяването, въздействащо на климата. Част от това беше система от въглеродни кредити, позволяваща на нациите да изхвърлят затоплящи планетата газове във въздуха, ако компенсират емисиите другаде.
COP29, както е известна тазгодишната среща на върха, събра световни лидери, за да обсъдят начини за ограничаване и адаптиране към климатичната криза. Учените са съгласни, че затоплянето на атмосферата, причинено основно от изгорените от човека изкопаеми горива, подхранва все по-смъртоносни и все по-катастрофални суши, наводнения, урагани и топлина.
Но пропускането на член 6 късно в понеделник беше критикувано от групи за климатична справедливост, които казаха, че въглеродните пазари позволяват на големите замърсители да продължат да отделят за сметка на хората и околната среда.
Какво е член 6?
Член 6 се появи за първи път на преговорите за климата в Париж през 2015 г., където световните лидери се съгласиха да се опитат да задържат глобалното затопляне под 1,5 градуса по Целзий (2,7 градуса по Фаренхайт) от прединдустриалните нива.
Целта му е да очертае как страните и компаниите могат да търгуват с намаляване на емисиите, за да премахнат и спрат повече въглеродно замърсяване, достигащо до атмосферата. Идеята е да се създадат пазари за търговия с въглеродни емисии, позволяващи на по-големите замърсители да компенсират част от замърсяването, което произвеждат, като купуват въглеродни кредити от по-малко замърсяващи страни.
Член 6 предлага два начина за държавите да направят това. Първият е две нации да определят свои собствени правила и стандарти за сделки с въглеродни кредити. Някои страни вече подписват споразумения за това, включително Сингапур с Филипините, Коста Рика и Шри Ланка, Швейцария с Гана, Перу и Украйна.
Вторият вариант създава международен пазар, управляван от ООН, чрез който всеки може да закупи кредити.
Иса Мълдер, експерт по глобалните въглеродни пазари от изследователската група Carbon Market Watch, каза, че идеята зад член 6 е страните да намерят най-евтиния начин за намаляване на емисиите. Чрез търговията с въглеродни кредити, намаляването на глобалното замърсяване става по-евтино и по-ефективно.
Но член 6 е спорен, което води до години на забавяне. На COP28 преговорите се разпаднаха след разногласия относно прозрачността, правилата за кредитите, които могат да се търгуват, и какво прави добър кредит за премахване на въглероден диоксид.
„Има и други проблеми, като например когато местните общности нямат думата в проекта и са принудени да се адаптират“, каза Мълдър, имайки предвид как някои схеми за въглеродни кредити за засаждане на дървета могат да се случат в обитавани земи на коренното население. „Така че има много опасения относно човешките права.“
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призова преговарящите да „се съгласят с правилата за справедливи, ефективни въглеродни пазари“.
Как ще работи член 6?
Надеждите на член 6 са, че той стимулира страните да си сътрудничат, за да постигнат целите си в областта на климата.
Държавите биха могли да генерират въглеродни кредити въз основа на проекти, насочени към постигане на техните собствени климатични цели, като например защита на съществуващите гори или затваряне на централи, работещи с въглища.