Справянето с диабета и осигуряването на добър контрол на кръвната захар изисква холистичен подход, който включва правилно хранене, редовна физическа активност и често пъти употреба на хранителни добавки.
Въпреки че в общи линии за генералната популация, набавянето на витамини от естествени храни има редица предимства, то при диабетиците може да се наложи суплементация с някои от важните за тях есенциални вещества.
Основната причина за това е нарушената обмяна на веществата на всяко едно ниво, което може да доведе до поява на дефицити, както и до производството на голямо количество свободни радикали. Те са причината за оксидативния стрес, който от своя страна има пагубно действие за клетките и функциите им.
Оксидативният стрес е особено коварен за диабетиците, тъй като „благодарение“ на него се нарушават допълнително функциите на бета-клетките на панкреаса (да синтезират инсулин) и се засилва инсулиновата резистентност.
Резултатът е навлизането на организма в порочен кръг, при който свободните радикали
допълнително нарушават глюкозната обмяна, следствие на което нивата на кръвната захар се повишават. Те от своя страна са причина за синтез на още свободни радикали, резултат от опитите на тялото на черпи енергия като преработва глюкозата чрез други, по-малко ефективни, метаболитни пътища.
Ролята на витамините при всички хора е еднаква поради същината им на незаменими есенциални вещества. Те изпълняват едни и същи функции при всеки човек. Причината за нуждата от суплементация с тях под формата на концентрирани хранителни добавки е честото наличие на недостиг на някои от тях, както и повишената нужда от антиоксиданти при хора, страдащи от диабет.
Кои витамини са особено важни и често дефицитни при диабетици
Витамин D – освен многобройните функции и свойства на витамина, отнасящи се към човешкото здраве, той има и тясна връзка към инсулиновата чувствителност. Установени е връзка между адекватните нива на витамин Д и намален риск от развитие на диабети тип 2. Често при болните от диабет се установява дефицит на витамина. Добавянето му под формата на хранителна добавка може да подобри гликемичния контрол и да намали инсулиновата резистентност.
Витамин B12 – този витамин е незаменим и има ключово значение за здравето и функцията на нервната система, производството на енергия и синтеза на ДНК. Пациенти, страдащи от диабет, често приемат метформин – лекарствен препарат, който регулира нивата на кръвната захар. Неговата употреба се асоциира с повишен риск за развитието на дефицит на витамин B12 и затова е един от най-важните витамини за диабетици и се препоръчва допълнителния му прием, с цел превенция появата на неврологични усложнения ( диабетна полиневропатия).
Витамин С – универсален антиоксидант, чиято употреба като хранителна добавка се препоръчва силно при диабетици. Причината затова е големия оксидативен стрес, който е резултат от високите нива на кръвната захар. Витамин С ( Аскорбинова киселина) ефективно неутрализира свободните радикали и по този начин намалява вредното им действие, както и помага за регулиране на инсулиновата чувствителност. Оказва индиректно протективно действие върху бета-клетките на панкреаса, които са особено чувствителни на действието на свободните радикали.
Витамин Е – мастноразтворим витамин, който също като аскорбиновата киселина представлява универсален антиоксидант. Полезен за отстраняване на свободните радикали като има научни индикации, че приемът му може да повиши инсулиновата чувствителност.
Коензим Q10 – макар, че не се класифицира като витамин и може да се синтезира от организма, това витамино-подобно вещество има мощен антиоксидантен потенциал и предпазва тъкани и клетки от вредното действие на свободните реактивни форми. Освен това, съществуват няколко клинични проучвания, които установяват, че приемът на 150 мг на ден за период от три месеца на това вещество, води до значително подобряване на нивата на кръвната захар на гладно, което го прави много подходящо допълнение към антидиабетната терапия.
Добавянето на тези витамини под формата на хранителна добавка в режима на диабетиците може да допринесе за общото укрепване на здравето и да попълни евентуални дефицити и липси, както и да забави някои усложнения, свързани с диабета.