2011-а е годината на Барселона. Тимът спечели пет големи трофея и показа на всички, които се интересуват от най-популярната игра, че играе най-добрия футбол в света. Тимът грабна и купата от приятелския турнир "Ауди къп". Единствено за Купата на Краля бе победен от Реал (Мадрид), но това едва ли притеснява особено Гуардиола и компания на фона на останалите триумфи.

В началото на годината Лионел Меси взе "Златната топка", а негови подгласници останаха съотборниците му Шави и Иниеста. Година по-късно ситуацията е почти идентична. Меси и Шави отново са номинирани, а единствено Кристиано Роналдо от Реал (Мадрид) разваля наистина тоталната хегемония на тима на Гуардиола.

Реал (Мадрид) е водач в първенството, но до края има доста време и Барса има всички шансове да изпревари големия си съперник. Още повече, че през 2011 година каталунците нямаха особени проблеми с "Белия балет".

На 11 април двубоят за първенство между двата тима завърши 1:1, а девет дни по-късно Реал (Мадрид) спечели Купата на Краля с 1:0 след продължения. Двата тима се срещнаха и в полуфинал на миналогодишното издание на Шампионската лига, където бъдещият победител Барса ликуваше след 2:0 в Мадрид и 1:1 в Барселона. През настоящия сезон каталунците биха с 3:1. За Суперкупата на Испания Барса би с 3:2 в реванша и след 2:2 в първия мач, успя да вдигне и този трофей. Така Хосеп Гуардиола категорично спечели битките с големия си опонент Жозе Моуриньо, въпреки че последният демонстрира по-голямо самочувствие и претенции.

На 11 май Барса си гарантира титлата в Испания два кръга преди края на първенството след като завърши наравно с Леванте. Това се оказа достатъчно и в каталунската столица започнаха големи веселия. Хубавото обаче тепърва предстоеше.

На 28 май дойде най-големият успех на тима - спечелването на Шампионската лига след успех над Манчестър Юнайтед с 3:1. Две години по-рано испанският тим отново бе победил "червените дяволи" на финал, успя да го направи и сега. Меси бе в основата на успеха, вкара един гол и изработи друг. Той взе голмайсторския приз в Шампионската лига за трета поредна година. А цяла Барселона не спа след знаменития успех. Феновете изпълниха улиците на града и направиха голям празник. Не липсваха и стълкновения.

Сред най-щастливите бе Ерик Абидал - футболистът, който успя да пребори рака и вдигна Купата. Капитанът Карлес Пуйол направи жест към него и му позволи първо той да я вземе в ръце.

Успехите продължиха и след края на сезон 2010/2011. Тимът спечели приятелския турнир "Ауди къп", а преди началото на първенството грабна Суперкупата на Испания след победа и равен срещу Реал (Мадрид).

Отборът е безкомпромисен и в настоящото издание на Шампионската лига. Спечели убедително борбата в груповата фаза след пет победи и само едно равенство срещу Милан. Все пак трябва да се отбележи, че другите съперници - БАТЕ (Борисов) и Виктория (Пилзен) не бяха на необходимото ниво и Меси и компания ги биха без много да се напъват.

В първенството изостават от Реал с три точки, но отново биха големия си съперник - този път с 3:1.

В началото на декември Барса участва на Световното клубно първенство в Япония и...отново спечели първото място. Възпитаниците на Гуардиола нямаха никакви проблеми със Сантос и спечелиха с 4:0.

Твърде вероятно е Меси отново да спечели "Златната топка", а със сигурност ще има и други награди.

Изводът е, че Барселона в момента е властелинът на световния футбол, а и няма изгледи нещата да се променят...