Централната избирателна комисия (ЦИК) регистрира четири инициативни комитета за първия в най-новата ни демократична история национален референдум. Един срещу три за двете противоположни тези.

Информационно-разяснителната кампания за насрочения на 27 януари, неделя национален референдум започна преди две седмици. Въпросът, на който са поканени да отговорят българските граждани, е "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?" . Кампанията приключва в 24 часа на 25 януари. Следващият ден - 26 януари, е ден за размисъл и в него е забранена агитацията за референдума.

„ЗА“ ИЛИ ЕДИН СРЕЩУ ВСИЧКИ

"За" нова АЕЦ агитира единствено инициативният комитет, представляван от директора на Института по металознание и новоизбран председател на БАН Стефан Воденичаров. Зад който всъщност стои БСП. Точно този инициативен комитет събра и над 770-те хиляди подписа за провеждането на всенародното допитване.

Защо този комитет ни агитира да гласуваме „За“ на референдума? Защото според тях проектът АЕЦ „Белене” е единственият, който е в напреднала фаза, може да стартира изграждане в рамките на година и е икономически изгоден. Комитетът цитира числа от поръчания преди година и половина от кабинета конфиденциален консултантски анализ на британската инвестиционна банка HSBC. Според банката консултант абсолютната печалба от работата на централата била близо 200 милиарда лева за 60 години експлоатация.

Комитетът на Воденичаров и БСП предупреждава избирателите, че след 20 години повече от 70 % от сегашните електроцентрали и енергийни мощности в страната ни – сред които АЕЦ Козлодуй и ТЕЦ Марица Изток 2 няма да съществуват и България ще се изправи пред безпрецедентен дефицит, придружен от тежък режим на тока. Работещите в момента пети и шести блок на АЕЦ Козлодуй също имат ограничен ресурс, напомня комитетът. Дори да бъде удължен животът на двата реактора, то след 20-тина година пак ще се наложи да бъдат затворени, така както стана с първи – четвърти реактор под давлението на Брюксел за да приеме България в Европейския съюз. А Белене ще е проектирана да работи още 60 години с опция за удължаване на ресурса при необходимост.

С този проект, смятат от инициативния комитет, България не само ще си осигури енергийната независимост, но и ще затвърди мястото си в сочения от тях за елитен „Ядрен клуб на света”. Защото според застъпниците България е единствената страна в региона на Югоизточна Европа, която все още има потенциал, възможности, знания и ядрени специалисти да развиват ядрената енергетика.

В подкрепа на въпроса се изтъкнаха и аргументи, че ядрената енергетика произвежда „зелена” енергия – без да отделя въглеродни и други емисии в атмосферата. Иначе, без Белене алтернативата е България да внася електричество от Турция или Румъния на високи пазарни цени, както и да добива шистов газ с изключително противоречивата за околната среда технология „фракинг”.

Стефан Воденичаров и БСП твърдят, че цената на тока от АЕЦ „Белене” ще е сравнима с тази от АЕЦ „Козлодуй” – около 4 ст/КВтч. Те изтъкват, че проектът АЕЦ „Белене” е договорен на най-ниска цена, по която в момента се строи нова ядрена мощност в света. Отделно АЕЦ „Белене” е международно признат проект от Международната агенция за атомна енергия, Европейската комисия и Евроатом.

Не на последно място инициаторите на допитването посочват, че АЕЦ „Белене” е по проект последна генерация ядрена технология 3+, подсигурена с технологично-обновени и допълнителни системи за безопасност. Като например реакторът ще е облечен с толкова здрав стоманобетонен корпус, способен да удържи както удар от падащ огромен пътнически самолет, така и силно разрушително земетресение.

ЗАСТЪПНИЦИТЕ НА ПРОТИВОПОЛОЖНАТА ТЕЗА

Също "За" щяха да ни убеждават 76-те народни представители от ГЕРБ, участвали в преформулирането на въпроса. В първите дни от кампанията депутатите от управляващата партия твърдяха, че те са „За“ референдума. Дори председателят на народното събрание Цецка Цачева заяви пред медиите, че ще гласува „За“.

В неделя – 6 януари, независимо че вече тече втората седмица от информационната кампанията, премиерът Бойко Борисов изненадващо публично поправи депутатите си от ГЕРБ и обяви, че партията и симпатизантите трябва да гласуват с „Не” на референдума за изграждане на нова ядрена централа.

Причината? Според премиера всички разбират, че става въпрос за АЕЦ „Белене”, а ГЕРБ са категорично против изграждането на АЕЦ „Белене”.

„За референдума – моето указание към партията ще бъде „Не”! „Не”, „Не”, „Не” – ясно да го кажа. Извън референдума ние сме за изграждането на седми реактор на АЕЦ „Козлодуй”, каза Борисов.

Борисов смята, че с решението на Министерски съвет и на парламента от март м.г., управляващите много „ясно” са казали мнението си за АЕЦ „Белене”. Аргументът – централата е прекалено скъпа за да се строи във време на криза, без да се вземат пари от съсловия като пенсионерите, учителите и лекарите.

„Това е една от малкото теми, по които ние, с бившия премиер Сергей Станишев, сме единомишленици – … че АЕЦ „Белене” не трябва да се строи. Ако е искал да я строи, просто е щял да подпише договор, в който, като във всеки договор, щеше да има цена, обосновка. Той умишлено не го е подписвал години наред, за да не се случи“, повтори през седмицата Бойко Борисов. Той напомни, че решението на ГЕРБ е да строим седми реактор на АЕЦ „Козлодуй”, както и да се удължи животът на пети и шести реактор в Козлодуй.

Веднага след това изненадващо уточнение с конкретните инструкции към депутатите и симпатизантите на ГЕРБ лидерът на БСП Сергей Станишев обвини Борисов, че това е „поредният лупинг, поредното обръщане на палачинката, което означавало, че той просто иска да обрече ядрената енергетика у нас на доизживяване“.

Заради последното изказване на премиера БСП официално поиска депутатската група от ГЕРБ да бъде изключена от информационната разяснителна кампания за референдума, но според говорителя на Централната избирателна комисия (ЦИК) Бисер Троянов ГЕРБ са регистрирани като инициатори на допитването, а не като застъпници на положителната позиция. Веднъж регистрирани като инициатори, те могат да агитират за всичко, тълкуват в ЦИК.

ПОМАГАЧИТЕ

Още два инициативни комитета, начело с Иван Иванов от ДСБ и Мария Капон от Единната народна партия, също са застъпници на противоположната теза. Те също ще ни агитират и доказват защо трябва да отговорим с „Не” на зададения въпрос.

Категорично „Не” за АЕЦ „Белене" и с призив да се гласува с „Не" на въпроса в националното допитване е и депутатът от ДСБ Иван Иванов. Запитването до гражданите трябва да се тълкува само по един начин - дали да се строи нова АЕЦ или не, смята Иванов.

„На 29 март кабинетът спря „Белене”, но „Белене” не беше погребано. Ако решат да го възобновят, цената му ще е 3 пъти по-висока от тази на Козлодуй - 21 млрд. лева. „Да” на вота означава, че всички опции остават отворени, включително и за Белене. Ядреният риск остава в голяма степен за самата страна”, смята синият депутат Иван Иванов. Той цитира прогноза на енергийния министър Делян Добрев, че през 2020 г. в България ще има увеличение на брутния си вътрешен продукт (БВП) с 58%, а потреблението на ток ще е с 21% по-малко. Съответно няма нужда от втора централа. Освен това според Иван Иванов по време на евентуална експлоатация на АЕЦ „Белене” в нея ще работят 960 души, а 7000 души от държавните „Мини Марица изток” в Маришкия басейн ще останат без работа. Обречени ще са и работниците в ТЕЦ Марица Изток 1, 2 и 3.

България е енергийно зависима и да се загроби страната за още 60 - 70 години с нова АЕЦ е безобразно, смята и председателят на Единна народна партия Мария Капон. Според нея е невъзможно АЕЦ „Белене” да се изплати. Освен това тя смята, че токът ще се увеличи от 3 до 7 пъти, а не както твърдят опонентите й от БСП, че цената от АЕЦ Белене ще е равна на тази, която купуваме от АЕЦ Козлодуй.

Инициативен комитет „БеляНЕ”, начело с Мария Капон, внесе в ЦИК подписка за регистрация като застъпник на алтернативната позиция с около 11 хиляди подписа срещу „развитието на ядрената енергетика с нова ядрена централа”.

В подкрепа на тезата на Капон известният политолог и политически консултант Димитър Аврамов също публикува свой анализ защо трябва да гласуваме с „Не“ на референдума. В момента според Аврамов България има мощности за над 11 215 мегавата електроенергия. А според последните данни от електроенергийния системен оператор максималният енергиен товар е достигнал не повече от 7 300 мегавага. Тоест при възможно най-високо натоварване сме достигнали около 65 % от наличните енергийни мощности. Този енергиен пик обаче идва от потреблението на домакинствата, а не от работещата индустрия, подчертава Аврамов. Очевидно е, че България има енергийни мощности, които превишават няколко пъти производствения капацитет на националната индустрия. Според него било добре ГЕРБ и БСП да предлагат варианти, за ускоряване на икономическия растеж и за подпомагане на българския бизнес. Ако това не стане, то след десетилетие в България може да има не две, а три ядрени централи, но няма да има кой да използва произведения ток.

Според Аврамов обещанията за евтин ток, който една нова АЕЦ би донесла, са на практика една голяма лъжа, с която малка група политици цинично подхранва страховете на българите от повишаване цените на електроенергията.

Дори проектът за нова АЕЦ да се изпълнява от частен инвеститор, анализира Аврамов, тогава съвсем ще е невъзможно да се говори за евтина електроенергия. Всеки инвестирал милиарди ще иска възможно най-висока цена на електроенергията, за да възвърне похарчените пари.

„Всеки един от участниците в информационно-разяснителната кампания може да привлича други лица, които да го подпомагат в разясняване на собствената позиция – „за” или „против” изграждането на нова ядрена електроцентрала”, заяви говорителят на ЦИК Бисер Троянов.

За разлика от предизборните кампании, тази за референдума се финансира основно със средства на инициативните комитети. Разрешени са и дарения. Един човек може да даде безвъзмездно до 10 хиляди лева.

За разясняването на кампанията не се предвижда държавно участие, тъй като тук няма налице политически сили, които да са участници, напомни ЦИК.

  • Станишев: Протестът е отговор на тези, които са против ядрената енергетика
  • ЦИК: Бойко Борисов не е агитирал в деня на референдума
  • Аномалия с избирателната активност в деня на референдума
  • Потвърдено: Избирателната активност на референдума е 20.22%
  • Трябваше да се чуе гласът на гражданите, не да се обяснява срещу кого е вотът
  • Яне Янев: Референдумът ще разцепи БСП
  • ГЕРБ ще се изправи срещу Тройната коалиция плюс "Атака"
  • Румен Петков ще сезира ЦИК за агитация на Борисов
  • ДСБ: За пръв път БСП бие ГЕРБ при национален вот
  • Отзвук от референдума по света: Някой гласува, някой победи