Тя е лидер на опозицията в Беларус и преди 4 години се изправя срещу управляващия вече 30 години Александър Лукашенко. След изборите през 2020 г. тя обяви, че вотът е фалшифициран. Последва опит за революция в Минск, който беше смазан.

Тя е Светлана Тихановска и днес живее в изгнание, а съпругът ѝ е в затвора, както и десетки други опозиционни активисти. В специално интервю с нея разговаря Стоян Георгиев.

Г-жо Тихановска, дали е уместно да Ви попитам къде живеете сега и как живеете?

Светлана Тихановска: В момента живея в изгнание в Литва. През 2020 г. трябваше да напусна Беларус, защото КГБ ме принуди да го направя. Аз бях опонент на Лукашенко по време на президентските избори. Според всички изчисления аз победих, но Лукашенко реши да отмени избора на беларуските граждани и те ме принудиха да напусна. Питате ме как живея сега - честно казано не е точно живот, а постоянна борба за моята страна, за хората, които са в затворите. За всички тези, които бяха принудени да избягат. Животът ми е всекидневна борба за освобождението на моята страна.

Снимка: bTV

 

Бихте ли ни описала как изглежда Беларус днес? От гледна точка на политически плурализъм, на свобода на словото, разкажете ни за Беларус?

Светлана Тихановска: В Беларус ние живеем във времената на Сталин. Всеки, който не е съгласен с режима на Лукашенко, е обявен за враг. Хората се вкарват в затворите за какво ли не - за критика на Путин в социалните мрежи, за думите „Не на войната“, дори за това, че говориш беларуски език можеш да бъдеш изпратен в затвора. Дори солидарността в нашата страна е криминализирана. Ако помогнеш на семейство на репресиран, на семейството на политически затворник, на децата на политически затворник, можеш да отидеш в затвора. Всички алтернативни медии в нашата страна са разрушени, всички граждански сдружения са ликвидирани. Нещо като политическа пустиня, където само лоялните към Лукашенко имат глас. А това е малцинството. Мнозинството от беларусите излязоха срещу този режим по улиците през 2020 г. и продължават да се съпротивляват. Хората се съпротивляваха срещу режима въпреки заплахата да бъдат изпратени в затвора незабавно. КГБ, ние сега все още имаме КГБ, е основното средство за упражняване на властта за Лукашенко. Той е готов да измъчва хора, да вкарва хора в затворите, когато те не са съгласни с него.

Снимка: bTV



Какви са нагласите на хората в Беларус. Това, което знаем за Русия, е, че повечето хора подкрепят Путин и това, което прави той. Какви са настроенията в Беларус?

Светлана Тихановска: В нашата страна има консенсус за Русия и за войната в Украйна. Само 4% подкрепят Беларус да бъде част от военната агресия срещу Украйна. Мнозинството беларуси подкрепят украинците в тази война. В Беларус имаме едно лоялно малцинство на Лукашенко, неговият апарат, номенклатура, и има една голяма мирна беларуска нация, която иска да се отърве от тази руска посока. Хора, които се борят за независимост, за суверенна просперираща страна. Тези, които искат да запазят нашата беларуска идентичност, която е подложена на жестоко подчинение в момента. Това са хората, които искат свободни избори в Беларус, които искат Беларус да е страна, която уважава ценности като човешките права и силата на правото.

Споменахте идентичността и беларуския език. Честно казано не подозирах, че езикът ви е забраняван в собствената ви страна. Защо се случва?

Светлана Тихановска: В момента наблюдаваме процес на русификация на страната и това се случва с благоволението на Лукашенко. Той закри много беларуски училища, а сега вече стигнахме до там, че беларуският език стана незаконен, криминализиран. Ако четеш книга на беларуски език, можеш да бъдеш подведен под отговорност за това. Много беларуски автори и поети днес са криминализирани и много книги са ликвидирани. До 2020 г. ние винаги сме имали два официални езика - руски и беларуски. Протестите през 2020 г. станаха като искра, която запали много хора да използват беларуски език. Хората започнаха да разбират, че ние не сме същите хора като руснаците. Ние не искаме да сме като тях, ние сме срещу войната. Ние искаме европейско бъдеще за нашата страна, а езикът е нашият национален шифър.

Снимка: bTV

Снимка: bTV



Ние знаем, че буквално дни след пълномащабната война на Русия срещу Украйна, конституцията на Беларус беше променена. Промените легализират присъствието на руската армия на територията на Беларус. Какъв е шансът при потенциални нови протести в Беларус за смяна на режима, срещу хората да се изправи руската армия?

Светлана Тихановска: На първо място Лукашенко загуби изборите през 2020 г. Всички договори, промени в конституцията са нелегитимни. Това, което Лукашенко прави сега е под прикритието на съюзната държава - Русия и Беларус. Той продава нашата страна, нашата независимост на Русия. Ние виждаме намесата на Русия в нашата армия и в нашата образователна система, икономиката, медиите. Ние го наричаме пълзяща окупация. Ние и украинците сме изправени срещу един и същи град. Империалистичните амбиции на Русия. Ако в Украйна Русия воюва с танкове, ракети, ако разрушават градове, в Беларус те ни окупират бавно чрез Лукашенко. Разбира се, че наша задача е да се отървем от това военно присъствие в нашата страна и целият демократичен свят трябва да настоява руската армия да напусне Беларус. Знаете, че Русия разположи ядрени оръжия в нашата страна, a това е котва, която те пускат, за да остане армията им в Беларус за години напред. Те подчиняват нашата страна с помощта на Лукашенко.

Снимка: bTV



Къде е вашият съпруг сега?

Светлана Тихановска: Моят съпруг беше вкаран в затвора през май 2020 г. Той вече е в затвора почти 4 години. Моят съпруг беше блогър, който просто показваше реалността в Беларус на обикновените хора. Той реши да се кандидатира за президент срещу Лукашенко и беше арестуван незабавно. Днес той в изолиран в затвор.

Имате ли възможност да говорите с него?

Светлана Тихановска: Вече една година съпругът ми е държан в комуникедо. Това означава, че дори адвокатът няма право да го посещава. Не му доставят писма, аз не знам дали съпругът ми е жив. Аз не знам нищо за него. В същата ситуация са десетки други хора. Темата със затворите е отделна и голяма - имаме десетки хора с болести, диабет, различни състояние - хора, които не получават медицинска помощ и бавно умират.

Каква е икономическата ситуация в Беларус? Какви са доходите, как живеят хората икономически?

Светлана Тихановска: 200-300 евро е средната заплата в Беларус. Разбира се, има няколко олигарха, близки до Лукашенко, които са създали големи богатства, но е много трудно да изградиш бизнес, защото ако бизнесът ти стане проспериращ, КГБ чука на вратата ти и казва: "Прекалено си богат, трябва да делим".

Живеете в изгнание, но имате ли план как да продължите съпротивата?

Светлана Тихановска: Съпротивата не е свършвала от 2020 г. въпреки че в Беларус няма да видите големи красиви протести по улиците заради репресиите, защото живеем в сталинистки времена. След 2020 г. половин милион напуснаха Беларус. Чрез тези хора можем да привличаме повече внимание, да говорим за ситуацията в Беларус. Можем да говорим за разликата между режима на Лукашенко и беларуския народ. Ние разкриваме Беларус пред света, защото много, много години беше в сянката на Русия. Ние разказваме през света, че сме различни култури, че искаме да сме част от Европа, че искаме да се върнем към корените си и молим за подкрепа. И ние, и украинците не се бием за парче земя - ние се борим с тирания. Борим се срещу пропагандата, която иска да минира вярата на хората с демокрацията. Ние окуражаваме демократичния свят да покаже зъбите си, да покаже, че има воля да се бори с тиранията, защото, ако не спрем диктаторите сега, те ще почукат и на вашата врата в близкото бъдеще. Наскоро Лукашенко подписа декрет, с който забранява на беларуките посолства да подновява паспортите на беларуските граждани, така че много скоро ще имаме поне половин милион хора без държава. Ако днес имате изтекъл паспорт, вече не можете да го подновите. Трябва да се върнете в Беларус, където ще бъдете вкаран в затвора. Не призоваваме България да ни помага и да легализира хората ни. Бих искала българите да знаят повече за Беларус и за нашата борба.

Доста хора в България имат симпатия към режимите в Русия и Беларус. Пропагандата тук е много активна. Но повечето от тях никога не са били в Беларус. Бихте ли се обърнала към тях?

Светлана Тихановска: Мисля, че хората, които са свикнали с демокрацията, с правовата държава, с ценностите, които са даденост за тях всеки ден, забравят, а може би никога не са знаели какво означава да се бориш за демокрация. Борбата за демокрация е постлана със сълзи, болка и смърт. И докато подкрепяте империализма, докато подкрепяте диктатори, вие подкрепяте убийството на хора. Режимите убиват своите политически опоненти. А този, който каже дори една дума, влиза в затвора за дълги години. Демокрацията не е лесна работа, но трябва да я пазите и да подкрепяте тези хора, които се борят за демокрация.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement