Жители от региона на Павел баня протестират срещу намеренията на местен завод да увеличи производството на смоли. Хората са притеснени от замърсяване на въздуха, водите и почвата в долината на розите.

Протестиращите се събират пред фабриката на „Кастамону България“ в село Горно Сахране за да изразят своето недоволство. Те са против проекта на компанията за изграждането на нова инсталация, която ще увеличи производството на смоли.

Проблемът е, че количествата на вреден формалдехид, отделящ се при производството, ще се увеличи двойно.

„Притеснени сме от отровните вещества, които ще се изхвърлят в природата, както и да не стане някое производствена авария. Не сме тук, за да искаме закриване на самото предприятие, а за да има някаква яснота и сигурност около самите процеси на производство“, обясни Борислав Господинов от Казанлък.

„Това е центърът на розовата долина, където се произвежда едно от най-известните и качествени масла. Възможно е увеличеното производство на смоли да окаже влияние върху розовото масло и долината да загуби своето стратегическо значение в това производство. Екологичните оценки по постъпилото инвестиционно предложение са в норма, но хората се притесняват, че това няма да е точно така – опасяват се от замърсяване на водата и въздуха“, каза Янко Янков, кмет на Горно Сахране.

Освен с протест, жителите на региона са се обединили и са излъчили инициативен комитет, който ще се роби срещу увеличаването на производството на смоли.

„През 2005 г. фирмата получава разрешение да си направи цех, който да произвежда 20 000 тона смоли. Две седмици след това инвестиционно намерение те пускат ново – с него производството се увеличава на над 43 000 тона. В най-новото им инвестиционно намерение производството се повишава на 88 000 тона. Да не споменавам и факта, че това инвестиционно намерение противоречи на устройствения план на общината“, обясни и адвокат Петрака Гъркова, която е част от инициативния комитет.

Екипът на bTV потърси за коментар и представител на регионалната инспекция по околната среда и водите, но засега те не са отговорили на отправените към тях запитвания. На 11 януари обаче те са дари разрешението си за увеличаване на мощностите.

От „Кастамону България“ пък обявих, че ще дадат брифинг, на който ще дадат повече информация за целите на проекта и за възможните решения.