„Дупка“ в закона от една страна освобождава частните болници от организиране на обществени поръчки за покупка на онкомедикаменти, а от друга не гарантира никакъв контрол при харченето на обществения ресурс от НЗОК, с който лекарствата след това се плащат – така експерти обясниха в студиото на „Тази сутрин“ думите на управителя на касата д-р Дечо Дечев, че за едни и същи продукти държавните лечебни заведения плащат една сума, а частните – в пъти повече.

Държавните болници правят процедури по ЗОП, които обикновено свалят цената под максималната според Позитивния лекарствен списък, докато при частните е възможно да се купува на най-високата позволена.

„Извадиха частните болници от задължителните обществени поръчки, които се провеждат, когато се харчи обществен ресурс. Това доведе до огромни девиации. Примерно - едно и също конкретно лекарство на един и същи производител, когато се отчита от държавна и общинска болница, се заплаща от касата на 150 лева, а когато се отчита от частна болница, го заплаща на 1050 лв. Разликата е 7 пъти“, разказа пред „Дарик“ д-р Дечев.

„Защо не правим обществени поръчки – изпълняваме Евродиректива 24/2014, където ясно е казано кой трябва да прави обществени поръчки. Частните болници не трябва да правят обществени поръчки, като членове на ЕС, ние трябва да сме съобразени с европейските директиви. Не е местна инициатива на някого. Няма частник, който да си позволи да купува скъпи лекарства“, заяви в студиото на „Тази сутрин“ д-р Цветан Диманов от УС на Националното сдружение на частните болници.

Бившият здравен министър д-р Таня Андреева го репликира, като отбеляза, че тук става дума за търгове на болници за лекарства, които после се плащат с публичен ресурс: „Директивата беше приета в началото на 2014 г. и има текст към нея, в който изрично пише, че тя не изземва правата на държавата да провежда собствени политики, когато това е целесъобразно“.

Бившият подуправител на НЗОК д-р Димитър Петров припомни, че на няколко пъти е било предлагано генерално решение – НЗОК да организира централизиран търг за онколекарствата и така да постигне най-добра цена за изделията. И Андреева, и Диманов се съгласиха, че това е най-добрият вариант, но през последните години не е имало движение по него – въпреки опитите за организиране на подобни процедури на равнище МЗ.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement