Популярният български археолог проф. Николай Овчаров, известен със своите проучвания в Перперикон, Татул, Велико Търново, Мисионис, Урвич и Велики Преслав, ни повежда на ново пътешествие из българската история с луксозното издание "Великите владетели на Второто българско царство". Книгата предстои да излезе на пазара на 15 март, а официалното ѝ представяне ще се състои на 20 март 2024 г. от 18:00 ч. в Sofia Hotel Balkan (бившият хотел Шератон – бел. ред.).
„Книгата е писана почти четвърт век. Първата глава излезе през 2000 година и беше посветена на цар Калоян и на неговите победи срещу Четвъртия кръстоносен поход. Изследвам Второто българско царство. Излязоха книги за Иван Шишман, за Иван Александър. В края на краищата успяхме да издадем тази обща книга, която включва всички български владетели от края на XII в. до началото на XV век. Акцентът е върху шестима“, обясни в предаването „Тази сутрин“ проф. Николай Овчаров.
„В началото на книгата обяснявам защо казвам Българската империя. Това не е патриотарство. „Царство“ е славянския превод на думата „империя“. Когато българските царе си пишат с папата или някой друг, в отговорите на латински език се казва „император на България“. България е империя много преди Русия да стане империя при Иван Грозни през XVI век. Трябва да знаем нашата славна история“, допълни той.
„Между кориците на книгата има множество полезни неща и за настоящите управляващи, стига да знаят как да четат. В общи линии имам език, с който мога сложните факти да ги покажа пред хората, които не са специалисти. В тази книга говорят фактите, защото специално за този период има много хроники, които ми позволиха да включа цели диалози, които са автентични от своето време“, подчерта проф. Николай Овчаров.
„Има двама владетели, които са от т. нар. „спорни“ – Константин Тих и Иван Шишман. Оказва се, че Иван Шишман става васал, но не дава войска за Османската армия като заплаща за това с живота си. Константин Тих е един български цар, който е управлявал в продължение на 20 години. Той е роден в Скопие. Баща му е сред най-известните скопски боляри. Този цар, за когото главно знаем, че е убит от Ивайло при неговия бунт, той стабилизира България. Колкото и да е странно, през Средновековието има същите процеси – инфлация, девалвация. Сигурно и ротация, но по друг начин е ставало. Монетите се орязват, че стават толкова мънички, че не могат да се използват. Константин Тих преодолява кризата след смъртта на Иван Асен II, отсичайки над 4 милиона монети“, добави археологът.