Популярният български археолог проф. Николай Овчаров, известен със своите проучвания в Перперикон, Татул, Велико Търново, Мисионис, Урвич и Велики Преслав, ни повежда на ново пътешествие из българската история с луксозното издание "Великите владетели на Второто българско царство". Книгата предстои да излезе на пазара на 15 март, а официалното ѝ представяне ще се състои на 20 март 2024 г. от 18:00 ч. в Sofia Hotel Balkan (бившият хотел Шератон – бел. ред.).

„Книгата е писана почти четвърт век. Първата глава излезе през 2000 година и беше посветена на цар Калоян и на неговите победи срещу Четвъртия кръстоносен поход. Изследвам Второто българско царство. Излязоха книги за Иван Шишман, за Иван Александър. В края на краищата успяхме да издадем тази обща книга, която включва всички български владетели от края на XII в. до началото на XV век. Акцентът е върху шестима“, обясни в предаването „Тази сутрин“ проф. Николай Овчаров.

Снимка: bTV

„В началото на книгата обяснявам защо казвам Българската империя. Това не е патриотарство. „Царство“ е славянския превод на думата „империя“. Когато българските царе си пишат с папата или някой друг, в отговорите на латински език се казва „император на България“. България е империя много преди Русия да стане империя при Иван Грозни през XVI век. Трябва да знаем нашата славна история“, допълни той.

„Между кориците на книгата има множество полезни неща и за настоящите управляващи, стига да знаят как да четат. В общи линии имам език, с който мога сложните факти да ги покажа пред хората, които не са специалисти. В тази книга говорят фактите, защото специално за този период има много хроники, които ми позволиха да включа цели диалози, които са автентични от своето време“, подчерта проф. Николай Овчаров.

Снимка: bTV

„Има двама владетели, които са от т. нар. „спорни“ – Константин Тих и Иван Шишман. Оказва се, че Иван Шишман става васал, но не дава войска за Османската армия като заплаща за това с живота си. Константин Тих е един български цар, който е управлявал в продължение на 20 години. Той е роден в Скопие. Баща му е сред най-известните скопски боляри. Този цар, за когото главно знаем, че е убит от Ивайло при неговия бунт, той стабилизира България. Колкото и да е странно, през Средновековието има същите процеси – инфлация, девалвация. Сигурно и ротация, но по друг начин е ставало. Монетите се орязват, че стават толкова мънички, че не могат да се използват. Константин Тих преодолява кризата след смъртта на Иван Асен II, отсичайки над 4 милиона монети“, добави археологът.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement