Дивите свине в България са около два пъти повече от нормата, твърдят от Югозападното държавно предприятие (ЮЗДП).
Възможно ли е заразата с африканска чума да бъде ограничена чрез отстрела на диви свине и как ловни дружинки се заеха да помогнат на държавата?
За проблема със заразната болест служители на ловни стопанства и ветеринари говориха и преди 2 години във филма "Мисия "Диви животни". Още тогава те коментираха, че чумата може да постави в риск цялата популация на диви прасета.
Това е причината не от сега да се води политика по намаляване на популацията им. Според директорът на ЮЗДП Благоевград Дамян Дамянов техния брой и днес, когато чумата е вече у нас, е почти двойно по-голям.
„Сега усилията са насочени към това да съхраним по някакъв начин дивите свине. Начинът е като снижим числеността им до степен да ограничим срещите им между тях”, казва Росен Мирчев, биолог в ЮЗДП.
„Заразяването става по контактен метод. Тоест вирусът е намерил начин и е прескочил кърлежа, и се пренася от едно прасе на друго. Било домашно или диво”, допълни той.
Вирусът не се предава само по кръвен път, но вече е достатъчен контакт между животни и птици с него. Хищниците като вълк, лисица и чакал са “малцинство” пред птици от вранов вид. Популацията на вълци у нас е далеч по-малка и не може да бъде разглеждана като основен източник на разпространение.
Отстрелът на диви свине е трудна задача през лятото, за разлика от зимата, когато те посещават местата за подхранване на дивеч.
„Стреля се в областта на врата или сърцето. И мъчно и не мъчно, такава ни е работата. Една част ние ще намалим, другата природата ще си я вземе и все пак ще останат”, коментира Ангел Власев, ловен надзирател „Витошко студена”.
Задължително се взимат проби от всяка отстреляна дива свиня.
„Някои не проявяват клинични признаци, но са заразоносители. Пробите, които взимаме са далак, бъбрек и лимфни възли. Отделно взимаме кръвна проба, защото тестовете са различни”, уточнява д-р Анета Трифонова, ветеринар в ЮЗДП.
„Идеята е правилно, дългосрочно стопанисване на тези запаси и ако на едното място това куца, то веднага се прехвърля и върху останалите площи. Тоест тук няма място за делене на държава и ловци. Трябва да отчетем ситуацията и трябва да бъдем единни и да го правим така, както го изискват правилата”, обобщава ситуацията директорът на ЮЗДП Дамян Дамянов.