Вчера в президентството на срещи бяха поканени възможните нови служебни министър-председател. Румен Радев се срещна с всеки от тях, но все още не се знае кой от тях е склонен да приеме предложението.

„Сега имаме в тази „домова книга“ една поредица от длъжности, които следва една след друга да се предлагат за служебен премиер и ако досега беше основателно да можеш да откажеш на пълно основание, мисля че в случая с г-жа Назарян това е невъзможно, защото самата тя е гласувала тази Конституция. Тя знае, че при избора за председател на НС е твърде вероятно тя да бъде служебен премиер, защото е на челно място в списък от т.нар. „домова книга“, каза журналистът Веселин Стойнев.

Служебният премиер се назначава измежду 10 от хората, които са на висши държавни позиции. За да назначи служебен премиер, президентът трябва да разгърне „домовата книга“ - списъкът, който по новите промени в Kонституцията определя кой може да бъде назначен за служебен министър-председател.

Припомняме, че председателят на парламента Рая Назарян вече отказа на Радев позицията.

„Отказът на Рая Назарян е неправилен. Ние сме парламентарна република и е логично председателят на НС да е най-висшият и когато се налага да поеме функциите и на изпълнителната власт. За това, че тя е „ярка политическа фигура“ -  ами, в момента, в който човек стане мин.-председател, той става много ярка политическа фигура и със сигурност, за да бъде там, ще бъде посочен от някой“, каза политическият анализатор Нидал Алгафари.

„24 часа“ съобщиха, че подуправителят на БНБ -  Петър Чобанов, вече е получил обаждане от президентът с покана за поста на служебен премиер, която той още обмисля.

„Петър Чобанов е изявен макроикономист, много добър финансист, но той беше министър в кабинета „Орешарски“ – в „нощта на белия автобус“ се криеше вътре в парламента. Така че ако той стане премиер – аз не виждам по-ярка политическа фигура от това, и то от ДПС от страната на Пеевски“, каза още Веселин Стойнев.

„Цялата битка в момента е какво да бъде следващото служебно правителство, така че да не подпомага Делян Пеевски да съумее с изборите да вземе преднина по някакъв начин, за което е много важно вътрешният министър да не е същият. Така поне твърди една част от тези, за които пък се твърди, че искат да свалят Рая Назарян. А г-н Главчев се оказа не от ГЕРБ, а също от Пеевски, защото смени много бързо по най-необясним начин областни управители, в момента, в който се оказа, че те са от страната на Пеевски, а не на Доган – иначе бяха от ДПС в т.нар. смесени райони“, обясни още той.

„Не бива никой – нито политиците, нито анализаторите, да създаваме една презумпция за това, че ще се извърши някакво престъпление спрямо изборите. И да се опитваме всеки път да кажем, че областните управители, или шефът на МВР, или някой друг променя изборите или променя резултатите – това е доста нелепо“, каза Нидал Алгафари.