В горещините планината остава едно от местата където можем да намерим прохладата, но и през лятото тя крие рискове. Само преди дни медицинският хеликоптер осъществи първа спасителна мисия на връх Ботев.
Как хеликоптерът помага на спасителите и за какво е важно да внимаваме по време на разходка сред природата?
Сред най-честите грешки, които туристите допускат при поход в планината, са да тръгнат без медицинска застраховка и без предварителен план.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Условията в планината са подходящи за туризъм. Важно е обаче хората предварително да проучват маршрута или прехода, който искат да направят, да съберат колкото се може повече информация, да тръгват със заредени телефони, както и да проверяват предварително прогнозата за времето“, каза Благовест Обецанов, ръководител на спасителния отряд към ПСС Банско.
Той предупреди още, че обикновено инцидентите в планината се случват при натрупване на прекомерна умора към края на деня.
„Въпреки че денят е дълъг, човек трябва да бъде подготвен за доста ходене – да има леки храни в себе си, както и хидратиращи напитки. Инцидентите са по-чести през зимния сезон, но човек не трябва да подценява планината и да си има едно на ум, когато реши да отиде горе“, обясни Обецанов.
При потенциален инцидент той се надява медицинският хеликоптер да може да намали или отмени изцяло физическите усилия на всички планински спасители.
„И през зимата, и през лятото се надяваме, че хеликоптерът доста ще ни помогне. Той може да спести много време както на пострадалия, така и на планинските спасители. Вече се направиха няколко тренировъчни полета във високите части, за да се проверят площадки за кацане. Все пак планината се променя ежечасно и затова тренировъчната учебната работа и при спасителите, и при екипажа на хеликоптера трябва да бъде на високо ниво“, каза още Обецанов.