Ще успеем ли да се справим с антибиотичната резистентност, която напоследък мъчи света?
Учени разкодираха молекула, която дава надежда, че ще може да унищожи устойчиви на антибиотици бактерии.
Виктория Петрова ни среща с проф. Джери Райт – биохимик от Университета Макмастър в Хамилтън, Канада, който е един от съавторите на изследването.
Къде намерихте тази бактерия Паенибацилус?
Взехме я от задния двор на моя техник. И така, доста вълнуващо. Тази работа я свършихме в град, наречен Хамилтън, Онтарио, който се намира на запад от Торонто.
И какво точно открихте?
Както споменах, систематично търсим в микробите от околната среда, бактериите и гъбите, нови потенциални източници на антибиотици. И причината за това е, че тези бактерии от околната среда са източник на повечето от съществуващите лекарства и това е просто чудесно място за търсене.
Но от много, много години не сме откривали чисто нова химична структура. Но си помислихме, че може би ако потърсим по-редки организми, които са по-трудни за отглеждане в лабораторията, може би ще успеем. И така, това направихме.
Разработваме стратегии, за да можем да изолираме някои от тези, знаете, по-редки организми - т.е. не тези, които растат за една нощ в лабораторията, а тези, които всъщност растат цяла година в лабораторията. И успяхме да идентифицираме това ново съединение, което нарекохме лариоцидин Lariocidin.
Това е малък пептид, протеин, който има много уникална форма, като ласо, като възел, през който минава нишка.
И това го прави много компактен и много устойчив, дори на топлина и промени в рН и т.н. Така че можете дори да го сварите този пептид и нищо лошо не му се случва.
И как точно този пептид потиска, пречи на синтеза на протеини?
Да, това е наистина добър въпрос. Това, което открихме, е, че това съединение, този малък пептид се свързва с рибозомата, или да я наречем машината в клетка, която произвежда протеини, по определен начин.
Рибозомата е мястото, където се произвеждат протеини, които са от съществено значение за живота на бактериите- ензими, структурни протеини и всичко, от които се нуждае бактерията, за да живеете. Така че, ако потиснете синтеза на протеини, тогава те умрат.
Но дори и да успее да го създаде протеин, той е грешен, негоден.
Този пептид е активен срещу широк спектър от патогени, които наистина ни притесняват - от стафилококи до, ешерихия коли.
A можем ли да кажем, че откритието бележи края на проблема с антибиотичната резистентност? За съжаление, не.
Това е само напредък към решаването на проблема, но се нуждаем от още много подобни открития. На много ранен етап сме.
Това е голямо откритие за потенциално нов клас антибиотици, които не сме виждали преди.
Трябва да се направят много тестове през следващите няколко години, за да сме сигурни, че няма да са токсични за хората, дали могат да стигнат до местата на инфекция и т.н.
Знаете ли като че ли има едно своеобразно състезание между микробиолозите и синтетичната биология, кой ще спечели?
Мисля, че това е партньорство, честно казано, и това е начинът, по който работим в нашата лаборатория. Микробиологията ни предоставя първоначалното откритие на самата природа, която в продължение на много милиони години е изработила дадена молекула, за да прави каквото трябва.
Но ако искаме да създадем лекарство, трябва да увеличим многократно производството на дадената молекулата, а може и да се наложи да променим част от структурата ѝ. И тогава синтетичната биология ни предоставя инструментариума, съвременните инструменти от 21 век,
Така че мисля, че това е истинско партньорство занапред, тъй като единият предоставя откритие, а другият - инженеринг, за да може да подобри това откритие.
Смятате ли, че в този двор има и още тайни?
О, това е страхотен въпрос. Не знаем, но сме събрали няколко бактерии от него. Мога да ви кажа, че сме направили още няколко открития, за които все още не сме съобщили.
Надяваме се, че ще чуете за тях през следващата година, когато сме идентифицирали съвсем нови съединения с нови начини на действие и нови структури, така че мисля, че все още има какво да научим от природата. Има много неизползван потенциал, който ни вълнува.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK