Не е ново откритие, че езикът, който говорят в Северна Македония, е писмено-регионална норма на българския език. Македонски език няма.

Това заяви зам.-председателят на БАН проф. Васил Николов, след представянето на книгата „За официалния език на Република Северна Македония“ – даваща обоснован текст за официалния език на западната ни съседка.

За „Тази сутрин“ проф. Николов подчерта, че българската езикова диаспора е обширна и на нейната територия има няколко различни норми. По думите му през последните 75 г. диаспората е изкуствено променяна, за да се отдалечи от книжовния български език.

Българските учени са провокирани да напишат книгата, след като техните колеги в Северна Македония приемат харта за македонския език, в която са били казани много неистини.

Снимка: btvnovinite.bg

„Експертите у нас доста възразиха. Затова решихме да поканим най-добрите историци и езиковеди, които да подготвят текст за произхода на македонския език. Последното такова проучване е от 1979 г.“, уточни проф. Николов.

По думите му е голям проблем за хората в Северна Македония да не би да се търси промяна в тяхната идентичност. „Ние ясно казваме - това е вариант на българския език и не ги караме да се чувстват българи. Етническото самосъзнание е нещо лично. Проблемът не е съществувал преди 100 г.“, подчерта ученият.

Според него трябва да бъдат създадени по-широки контакти между двете страни. Проф. Николов допълни, че в учебниците също трябва да настъпят някои промени и ясно да бъдат разказани фактите.

Също така допълни, че езиковедите предлагат да има северномакедонски български език.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement