На 24 февруари 2025 г. се навършват три години от пълномащабната руска инвазия в Украйна.

Войната отне живота на хиляди – цивилни и военни. Точният брой на жертвите не е ясен, но мисията на ООН в Украйна е успяла да идентифицира 12 500 убити цивилни.

Бойните действия сринаха със земята цели градове. В навечерието на тъжната годишната, Русия нанесе мащабна атака с дронове по 13 украински региона.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Само допреди няколко месеца Владимир Мазур се сражава в района на Покровск – най-ключовото място на фронта в момента.

Още в първите дни на войната доскорошният майстор на окачени тавани изпраща съпругата и дъщеря си в чужбина, за да не се тревожи за тях.

„Страх ме беше, разбира се, кой не го е страх? Но всички разбирахме какъв е залогът. Да ви кажа, сега ми се струва по-страшно. Първите, които отидохме – скочихме в неизвестното, в пропастта, не знаехме какво ни чака. А сега, след 3 години, има толкова много видеа, всеки може да види какво е войната и разбира се, сега хората се страхуват повече“, разказва Мазур.

На 30 август 2024 г., докато прибира артилерийски екип от среднощна мисия, вражески дрон-камикадзе поразява бронетранспортьора на Владимир. По-късно в руските телеграм-канали той открива и клип, запечатал фаталния миг.

„Когато разбрах, че кракът ми е заминал, че няма как да го спасят, важното ми беше да стигнем до пункта за евакуация. Жена ми веднага си дойде в Украйна и общо взето беше приела нещата. Да ви кажа, всички семейства осъзнават, че това може да им се случи. И ако можеш да избираш между това да те ранят и смъртта, естествено, че би избрал раняването – с него някак ще се справим“, коментира младият мъж.

„Най-важното е мотивацията и волята на пациента. Затова най-напред работим върху психиката, а след това и върху физическата част. Основното е човек да иска да се възстанови, да си поставя цели и да ги достига. След фронта адаптацията към цивилния живот също е продължителен процес. Някои се приспособяват по-бързо, но много често имат проблеми със съня още дълго време“, казва физиотерапевтът Максим Поздняков.

Медиците споделят, че почти половината от ветераните страдат от някаква форма на посттравматичен стрес. Грижата за тях е безплатна благодарение на украинско семейство, финансирало цяла мрежа от клиники, както и на помощ от западни донори.

По неофициални данни в Украйна има 100 000 души с ампутации. Немалко от тези, които се възстановяват след травми, заявяват, че ще се върнат на фронта.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK