София е избрана за столица на България заради много важни геополитически съображения. Това заяви в „Тази сутрин” Тодор Чобанов – зам.-кмет по култура, образование и спорт в Столична община, по повод 140-тата годишнина от обявяването на София за столица.
„Строителите на съвременна България са си давали сметка, че на българския народ му предстои една голяма задача – да обедини българското етническо землище и да освободи тези територии, които по една или друга причина са останали извън България, затова е избран град, който още в Средновековието се е наричал „средата на земята”- Средец”, посочи Тодор Чобанов.
Зам.-кметът на столицата допълни, че ако се погледна картата на Балканския полуостров, София се намира в средата.
„Най-голямата трагедия в българската история е, че въпреки жертвите, героизма и ентусиазма на българската нация, ние не успяваме да изпълним идеала на нашите възрожденци”, каза Чобанов и допълни, че София става притегателен център за всички български бежанци, останали извън територията на страната.
„Първото място, за което хиляди наши сънародници са се сещали е именно българската столица, цели квартали са се създали за хората, спасяващи се от други краища от българското етническо землище. Това е било нормално, защото тогава и сега градът предлага по-добри условия за живот, по-добри доходи и работа. Имало е достъп до култура и образование”, заяви Чобанов.
Чобанов посочи, че след Освобождението София е била около 12 хил. жители, малко градче с дупки по улиците и почти без двуетажни сгради.
„На първите кметове им се е наложило да започнат от нулата, да се изправят улиците, да се очертаят площадите, което въобще не е било лесно и е отнело няколко десетилетия. Да кажем, че за около 20 години София се е превърнала в „Малката Виена”, каза Чобанов.
Зам.-кметът на столицата допълни, че тайната на успеха се крие в подкрепата на централната власт. Той допълни, че градът се е развивал с бързи темпове, като даде за пример, че киното идва в София само година след премиерата му в Париж.