„Има ръст на теглене на бързи кредити и хората не могат да ги изплатят. Забелязва се, че хора с по 5-6 бързи заема не могат да ги погасят“, каза в "Тази сутрин" кредитният експерт Тихомир Тошев.

Той припомни, че при бързите кредити трябва да се тегли в малки суми за кратък период от време. Тошев добави, че след две години на пандемия и мерки сега хората са се поотпуснали и всички ресторанти и дори скъпите хотели са били пълни.

Според икономическия съветник на КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова хората са похарчили повече, защото и цените са се увеличили.

„Имаме 16% инфлация. Трябва да кажем, че цените на храните се увеличиха с над 26%. Когато говорим за някои групи стоки, имаме увеличение с над 100%. Говорим за яйцата. Няма как да не погледнем кои са причините, които доведоха до това, за да може да се опитаме да ограничим този невероятен ръст на цените на стоките от първа необходимост. Няма никакво съмнение, че част от тези бързи кредити са заети именно, за да покрият месечни сметки и месечно потребление“, каза тя.

По думите ѝ увеличението на минималната работна заплата на 780 лв. няма да спре нуждата от това хората да взимат кредити.

Кредитният експерт прогнозира и какво ще е увеличението на лихвите.

„Моите очаквания са да имаме лихви между 3,5 - 4%, което няма да е толкова съществено за хората с високи доходи. Във финансово изражение повишението на лихвите ще започне за хората, които тепърва ще изтеглят кредит. Те ще могат да си направят сметката дали да теглят, или да не теглят изобщо. Това означава, че може би с около 100 лв. повече ще плащаме за средната ипотека, ако решим да си купим имот през тази година с кредит“, обясни Тошев.

За какво най-вече се теглят бързи кредити - разберете на businessnovinite.bg: