Точно в полунощ настъпва Нова година, но по стар стил. Празникът се отбелязва в пернишко с кукерски игри и се нарича Сурва. Вярва се, че те гонят злите сили и духове от къщите и пречистват хората.

Група сурвакари в село Черна гора
Снимка: Редакторски екип

Групата от село Черна гора ще се събере към 17 часа и се състои от сурвакари.

„Приготвяме всичко и чакаме с нетърпение. Очакваме около 100 сурвакари“, обясни Петър Петров, билюкбашия на групата.

Група сурвакари в село Черна гора
Снимка: Редакторски екип

„В нашия край обичаят е сурвакарска сватба. Различните персонажи гонят злото и идва доброто. На 13 януари вечерта палим огъня в центъра на селото и играем за здраве. На 14 януари сутринта обикаляме всяка една къща“, добави той.

Снимка: Редакторски екип

Групата има и каруца с катун, който е теглен от магарето Чочко.

„Катунът се ползва за 14 януари. Когато поздравяваме по къщите, стопаните ни дават сладки, плодове, месо. В катуна се превозват. Пали се и скара, за да не са гладни сурвакарите“, уточни Петър.

Снимка: Редакторски екип

Всяко село има отличителни белези на кукерските маски. В село Черна гора маските са от естествени материали – кожи и дървени коруби.

Всеки костюм се пробва по няколко пъти. Антонио Петров оглежда и най-малкия детайл по външния си вид и костюма, с който ще излезе тази вечер на площада. На кръста носи десетки звънци. Те се предават от поколение на поколение.

Снимка: Редакторски екип

„Това е събирано през годините. Още от едно време - от баби, от дядовци Семейна традиция си е. Брат ми е ръководител на групата. Аз съм плътно до него. Звънците тежат около 40 килограма“, обясни той.