По време на срещата на върха за Западните Балкани не се очаква да има конкретни дати или въобще думата „разширяване”, но трябва да се радваме, че сядането на една маса и присъствието на държавниците ги има.

Това коментираха в студиото на „Тази сутрин” Стефан Тафров, бивш постоянен представител на България в ООН и Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи, по повод започващата среща в НДК.

Керемдчиев направи паралел и със срещата с турския президент Реджеп Ердоган във Варна през март. По думите му самото случване, сядането на една маса и на двете срещи – това е само по себе си новина и положителен факт.  

„В заключителните документи няма дати, няма и думите разширяване и това е голяма отстъпка. Едва ли ще има пробив в македоно-гръцките отношения”, посочи Тафров. Според него трябва да обърнем особено внимание на Македония, която би трябвало да е приоритет за нас.

Спорът между Сърбия и Косово има шанс да се реши по-скоро, отколкото този за Босна и Херцеговина, смята той и призова за разум.    

„Въпросът е до колко Западните Балкани искат да се интегрират в Европа и доколко европейците искат да приемат тези страни. Преди 15 години имаше 15 страни членки на ЕС и тогава противниците на разширяването бяха около 35 на сто от европейските граждани. В момента е 46 на сто, а във Франция и Германия са най-много от гражданите, които не искат. Въпросът е и доколко европейските лидери ще послушат избирателите си и ще дадат шанс на страните”, смята Керемедчиев.

Според Тафров настроенията в старите страни членки са против, защото България не е доказала за 11 години, че заслужава да е член и по-скоро присъединяването беше политически акт на неподготвена страна  – така мислят в Западна Европа.

Тази среща ще бъде засенчена в медиите от световните проблеми. Не виждам да се говори много, добави той.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement