"На 27 септември Съветът на директорите на Държавна консолидационна компания се събира и взима решение бордът на "Ел Би Булгарикум" да бъде освободен и да бъде назначен нов Съвет на директорите на млекопреработвателната компания. Изпълнителният директор в късния следобед влезе при мен същия ден, връчи ми протокола от заседанието, запозна ме с новите колеги, аз ги поканих, проведохме един разговор, след което се запознах с протокола и там не фигурираха абсолютно никакви мотиви".
Това каза в „Тази сутрин“ Владимир Русев - вече бивш изпълнителен директор на държавната "Ел Би Булгарикум", който заемаше поста седем месеца.
„Бяхме петима членове на Борда на директорите и петимата ни няма. Има нов борд от трима директори, съставът е намален. Няма абсолютно никакви мотиви. Само за седем месеца с нашите решения и нашите действия сме спестили на дружеството около 3,5 млн. лева допълнителни разходи. Дружеството е на печалба с много добра финансова кондиция, резултатът за първото тримесечие беше печалба от 1,2 млн. лева", посочи той.
"След намаляването на цените, след въведените оптимизации и влизането в 135 търговски обекта в цяла България дружеството излезе на печалба от 1,5 млн. лева. Вярвам, че и за третото тримесечие резултатът също ще бъде положителен – надграждащ“, допълни Владимир Русев.
В съобщението на Държавната консолидационна компания се казва, че има обосновано предположение за извършване на недобросъвестни действия и недостатъчен контрол при управление на дружеството от негова страна.
„Има един пуснат сигнал срещу мен от служител на "Ел Би Булгарикум". Срещу този служител предприех действия, защото го уличих неколкократно в извършване на неправомерни действия през август, включително и предоставяне на документи с невярна информация, съставени от този служител, към изпълнителния директор за подпис и за утвърждаване. Този служител изпълнява юридически функции в компанията, има важна позиция. На 4 септември поисках писмени обяснения от него за тези неправомерни действия. На 6 септември той излиза в дълъг болничен и на 11 септември пуска сигнал срещу мен, свързан с правомерността“, коментира Владимир Русев.
„По този сигнал аз съм внесъл в Инспекцията по труда абсолютно всички документи. Инспекцията по труда излезе със становище, че този служител може да мъде уволнен дисциплинарно въпреки защитата от болничния. Този служител аз щях да го уволня на 28 септември, а на 27-и бяхме освободени“, посочи още той.
Бившият изпълнителен директор на държавната млекопреработвателна компания "Ел Би Булгарикум" обясни, че служителят е правил системни нарушения и е искал да се облагодетелства в своя лична полза.
„На собствена глава този служител е предоставил лично документи на счетоводството, фактури, заплащане на външни адвокатски дружества – за външни услуги, без утвърден договор и размер. Това са няколко договора за правни услуги – около 10 000 лева“, коментира Русев.
Сигналът от служителя е изпратен включително до ДАНС, КПКОМПИ, всички органи на държавата за действията на Владимир Русев.
В него е описано, че два пъти са свалени цените на продуктите с 20%, без данни за такава възможност.
„На 7 април има заседание на Съвета на директорите, на което заседание беше поканен финансовият директор, който направи обширен доклад и запозна Съвета на директорите на компанията с политиката за трайно намаление на цените“, обясни Владимир Русев.
Според анализите продуктите са продавани под себестойността, според бившия директор - данните са манипулирани, а за периода е било изчислено, че цената на продуктите е над себестойност.
„Тези действия бяха предприети, за да се спаси дружеството от много голяма загуба. Свръхдоставките на мляко доведоха до свъхпроизводство. За два месеца са произведени около 70 тона кашкавал. При реализация около 6-7 тона на месец, ние трябваше една година да го продаваме този кашкавал. Спестени са около 2,5 млн. лева загуби за дружеството. Реализирахме този кашкавал три пъти по-бързо и със 17-18% намалих цените и общо около 40%. Това намаление донесе само ползи. 30 тона от този кашкавал може би щеше да бъде бракуван“, обясни още Владимир Русев.
КЗК проверява дали двете млекопреработвателни асоциации в България са в картелно споразумение.
„Когато всички увеличавахме цените, ние ги намалихме“, обясни още Русев.
Бившият директор на компанията се надява рокадата да няма никакъв политически характер. Той обмисля да заведе и дело.