Пореден скандален случай с отпадъците в София. При разделяне на общия боклук, служители на столичното предприятие за третиране на отпадъци откриват употребявани медицински консумативи.

Снимка: bTV

Четвъртък, минути преди 13 часа следобед. Камион на сметопревозваща фирма спира на бариерата на Столичното предприятие за третиране на отпадъци. Представя документ, според който, кара само битови отпадъци.

Снимка: bTV

Служителите на завода проверяват боклука и сред битовата смет откриват спринцовка, ръкавици за еднократна употреба, кървави хартии и тампони. Цветелина Иванова първа забелязва опасните отпадъци и признава, че това не е единичен случай.

„Случва се да намираме и не само медицински - едрогабаритни отпадъци, гуми. Извършва се проверка на всяко едно превозно средство, което идва тук да изсипва отпадък“, казва тя.

Върбан е шофьорът на камиона, в който служителите откриват болничните отпадъци. Разказва, че работи в сметоизвозващата фирма - концесионер „Грийн Партнърс“.

„По някой път не се вижда, защото отгоре има и други боклуци. Не трябва ли да се вдигат разделно? Не знам, казали са ми всеки ден да вдигам тези кофи.Минавахте ли през болници през вашия маршрут? Само поликлиниката – 18-та. Този боклук от там ли го взехте? Да, от там е – 18-та поликлиника“, разказва той.

Снимка: bTV

Сред боклуците са намерени и документи с изследвания от Националната кардиологична болница.

„Тези камиони не обслужват само болниците, те обслужват много фирми, офиси, производствени бази и всичко което могат. Обслужват и болниците, смесвайки отпадъка от другите бази от болниците, вече става още по-страшно“, казва Николай Савов, директор на Столично предприятие за третиране на отпадъци.

„Коя е фирмата, която сега ви докара опасните отпадъци? Това е концесионер, на която Столичната община плаща, за да събира смесените битови отпадъци“, добавя той.

Свързахме се с фирмата. Обаждане не връщат. Звъним отново, не вдигат.

От завода подават сигнал до регионалната екоинспекция. Служителите, които идват на място, отказват да коментират случая пред нашата камера.

В писменото становище, което изготвят след проверката, потвърждават, че в битовите отпадъци има и опасни. Опитахме се да разберем кой носи отговорност.

Снимка: bTV


От екоминистерството отговориха писмено, че според Закона за управление на отпадъците контролът на общинските и регионалните депа се извършва от кмета или упълномощено от него лице.

„В случай на установено несъответствие между вида на постъпилия отпадък и съпътстващата го документация, както и опасни и други отпадъци, неподлежащи на депониране, операторът на депото следва да направи отказ за тяхното приемане на депото“, добавиха от ведомството.

Снимка: bTV


След като установяват опасния отпадък, от Столичното предприятие го товарят обратно, за да го върнат на фирмата, която го е докарала тук.

„Ние нямаме формално повод да го спрем. Проверяваме документи. Виждаме, че всичко е наред и когато трябва да бъде изсипан в бункера, проверяваме преди това и установяваме, че вътре има нерегламентирани предмети и по предписанието на РИОСВ, ние ги връщаме. Правилното решение е това да се случва на изхода на болниците. Затова всяка болница има правила, наредби на МЗ на МОСВ и не би трябвало под никаква форма тези отпадъци изобщо да идват до тук“, обясни Николай Савов, директор на Столично предприятие за третиране на отпадъци.

Потърсихме и здравното министерство. Оттам отговориха, че от началото на годината са извършили 960 проверки в лечебни заведения в цялата страна. Нарушители - няма.

Търсим и лечебното заведение, което попада в маршрута на Върбан - 18-о ДКЦ. На телефоните, публикувани на сайта им, не отговори никой. Изпратихме и официално запитване на имейла на поликлиниката. Отговор в рамките на деня не получихме.

Снимка: bTV

От Националната кардиологична болница, чийто документ открихме в боклука, са категорични - изхвърлят отпадъците си по правилата.

„Това листче нищо не означава, всеки може да го е изхвърлил на всяко място. Имаме три отделни помещения, които нямат комуникация помежду си. Единият опасен отпадък ние обеззаразяваме и той вече не е опасен - замърсени с кръв предмети, които след автоклавиране вече са стерилни и по никакъв начин не застрашават околната среда. А острите предмети – игли, скалпели ампули, се предават на друга фирма, която ги унищожава чрез изгаряне и отиват към битовия отпадък“, обясни д-р Красимир Джинсов, изпълнителен директор на Националната кардиологична болница.

Последната проверка на болницата от Столичния инспекторат е била преди два дни. Констатацията - смесване на отпадъци няма. Засега отговор на въпроса как опасен отпадък е попаднал в битовия – никой не можа да даде.

Директорът на Столичния инспекторат заяви, че конкретната фирмата, с която общината има договор, ще бъде глобена.

А кметът на София бе категоричен - ефект от глобите има.

Вижте още във видеото. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK