Пореден скандален случай с отпадъците в София. При разделяне на общия боклук, служители на столичното предприятие за третиране на отпадъци откриват употребявани медицински консумативи.

Снимка: bTV

Четвъртък, минути преди 13 часа следобед. Камион на сметопревозваща фирма спира на бариерата на Столичното предприятие за третиране на отпадъци. Представя документ, според който, кара само битови отпадъци.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: bTV

Служителите на завода проверяват боклука и сред битовата смет откриват спринцовка, ръкавици за еднократна употреба, кървави хартии и тампони. Цветелина Иванова първа забелязва опасните отпадъци и признава, че това не е единичен случай.

„Случва се да намираме и не само медицински - едрогабаритни отпадъци, гуми. Извършва се проверка на всяко едно превозно средство, което идва тук да изсипва отпадък“, казва тя.

Върбан е шофьорът на камиона, в който служителите откриват болничните отпадъци. Разказва, че работи в сметоизвозващата фирма - концесионер „Грийн Партнърс“.

„По някой път не се вижда, защото отгоре има и други боклуци. Не трябва ли да се вдигат разделно? Не знам, казали са ми всеки ден да вдигам тези кофи.Минавахте ли през болници през вашия маршрут? Само поликлиниката – 18-та. Този боклук от там ли го взехте? Да, от там е – 18-та поликлиника“, разказва той.

Снимка: bTV

Сред боклуците са намерени и документи с изследвания от Националната кардиологична болница.

„Тези камиони не обслужват само болниците, те обслужват много фирми, офиси, производствени бази и всичко което могат. Обслужват и болниците, смесвайки отпадъка от другите бази от болниците, вече става още по-страшно“, казва Николай Савов, директор на Столично предприятие за третиране на отпадъци.

„Коя е фирмата, която сега ви докара опасните отпадъци? Това е концесионер, на която Столичната община плаща, за да събира смесените битови отпадъци“, добавя той.

Свързахме се с фирмата. Обаждане не връщат. Звъним отново, не вдигат.

От завода подават сигнал до регионалната екоинспекция. Служителите, които идват на място, отказват да коментират случая пред нашата камера.

В писменото становище, което изготвят след проверката, потвърждават, че в битовите отпадъци има и опасни. Опитахме се да разберем кой носи отговорност.

Снимка: bTV


От екоминистерството отговориха писмено, че според Закона за управление на отпадъците контролът на общинските и регионалните депа се извършва от кмета или упълномощено от него лице.

„В случай на установено несъответствие между вида на постъпилия отпадък и съпътстващата го документация, както и опасни и други отпадъци, неподлежащи на депониране, операторът на депото следва да направи отказ за тяхното приемане на депото“, добавиха от ведомството.

Снимка: bTV


След като установяват опасния отпадък, от Столичното предприятие го товарят обратно, за да го върнат на фирмата, която го е докарала тук.

„Ние нямаме формално повод да го спрем. Проверяваме документи. Виждаме, че всичко е наред и когато трябва да бъде изсипан в бункера, проверяваме преди това и установяваме, че вътре има нерегламентирани предмети и по предписанието на РИОСВ, ние ги връщаме. Правилното решение е това да се случва на изхода на болниците. Затова всяка болница има правила, наредби на МЗ на МОСВ и не би трябвало под никаква форма тези отпадъци изобщо да идват до тук“, обясни Николай Савов, директор на Столично предприятие за третиране на отпадъци.

Потърсихме и здравното министерство. Оттам отговориха, че от началото на годината са извършили 960 проверки в лечебни заведения в цялата страна. Нарушители - няма.

Търсим и лечебното заведение, което попада в маршрута на Върбан - 18-о ДКЦ. На телефоните, публикувани на сайта им, не отговори никой. Изпратихме и официално запитване на имейла на поликлиниката. Отговор в рамките на деня не получихме.

Снимка: bTV

От Националната кардиологична болница, чийто документ открихме в боклука, са категорични - изхвърлят отпадъците си по правилата.

„Това листче нищо не означава, всеки може да го е изхвърлил на всяко място. Имаме три отделни помещения, които нямат комуникация помежду си. Единият опасен отпадък ние обеззаразяваме и той вече не е опасен - замърсени с кръв предмети, които след автоклавиране вече са стерилни и по никакъв начин не застрашават околната среда. А острите предмети – игли, скалпели ампули, се предават на друга фирма, която ги унищожава чрез изгаряне и отиват към битовия отпадък“, обясни д-р Красимир Джинсов, изпълнителен директор на Националната кардиологична болница.

Последната проверка на болницата от Столичния инспекторат е била преди два дни. Констатацията - смесване на отпадъци няма. Засега отговор на въпроса как опасен отпадък е попаднал в битовия – никой не можа да даде.

Директорът на Столичния инспекторат заяви, че конкретната фирмата, с която общината има договор, ще бъде глобена.

А кметът на София бе категоричен - ефект от глобите има.

Вижте още във видеото. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK