Дни след като падането на режима на президента Башар Асад Сирия изглежда „фалшиво спокойна“. Така определи ситуациятав Близкия изток бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев в предаването „Тази сутрин“ по bTV.
„Фалшиво спокойна е защото, за да разберем какво се случва там, трябва да видим как всъщност беше направено това нападение над войските на Асад и толкова бързото превземане на толкова големи територии“, каза той.
Керемедчиев обясни, че нападението е станало в три лъча – с ислямистите от „Хаят Тахрир аш Шам“, която поведе операцията, но също и с друзите и кюрдите. Тези три лъча се срещанах на едно място – в столицата Дамаск.
„Всички те са толкова различни помежду си. В самата „Хаят Тахрир аш Шам“ също има толкова групировки под нея, които са финансирани от турци. Там има узбеки, киргистанци, дагестанци – сега не е ясно какво ще стане с всички тях. Те се местят спрямо този, който плаща“, уточни бившият зам.-външен министър.
Появиха се и спекулации, че Израел и Турция ще се опитат да си поделят Сирия.
„Израел вече направи първата крачка, когато превзе Голанските възвишения и създаде буферна зона между себе си и Сирия. Турция пък ще се опита да неутрализира кюрдите, както знаете, кюрдите и сунитите се мразят и вероятността да се сбият е много голяма. Защото основната цел на кюрдите е да имат собствена държава – нещо, което Турция никога няма да позволи“, обясни Керемедчиев.
„Така че в Сирия в момента е привидно спокойно и привидно се прави опит да се потуши напрежението. Напрежение може да възникне и от големия брой бежанци, които започнаха да се връщат към Сирия. Да се върнат обаче къде? Техните домове са или разрушени, или конфискувани от режима на Асад. Тези хора като се върнат няма къде да живеят, ще има социално напрежение вътре в самата Сирия“, обясни той.
И зад привидното спокойствие според него в Сирия предстои или иракски, или либийски модел.
„Много е важно по какъв път ще стигне Сирия – дали ще стане една по-скоро ислямска държава с по-строги закони, дали ще продължава да има този светски начин на живот, тепърва ще видим“, каза Керемедчиев.
И обясни, че избягалият Башар Асад оставя „една много разделена страна с ужасяващи репресии“, която трудно ще заличи раните си от доскорошната репресия.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK