„Става въпрос за съществено отклонение в съдържанието на протеинови барчета и описанието на етикета. Чух, че комисията няма компетенции – това не е така. В Закона за защита на потребителите е записано, че комисията може да извършва изследвания“, коментира в „Тази сутрин“ Стоил Алипиев, председател на Комисията за защита на потребителите.

Преди дни той беше обвинен от министъра на икономиката и индустрията Богдан Богданов в репресия към веригите, които продават барчетата, и в излизане от правомощия за контрол на състава на този продукт. Министърът заяви в ефира на bTV, че е поискал оставките на ръководството на КЗП.

Стоил Алипиев коментира, че обвиненията срещу комисията са заради един доклад, който в голямата си част преписва донос. По думите му до момента по този доклад се е произнесла само една институция - с предписание. Председателят на КЗП заяви, че не отчита пропуски и грешки в работата си и няма основание да подаде оставка.

"Подаването на сигнали нищо не означава към този момент", посочи той. Според него голяма част от служителите в комисията напускат заради заплащането и работата, която им е била давана.

„Компетентният орган, който може да извършва проверка за безопасността на храните, е БАБХ, която още март месец е издала за същите протеинови барчета забранителна заповед да се разпространяват из търговската мрежа – именно с тези мотиви, с които ние сме наложили санкции за нелоялна търговска практика“, заяви Стоил Алипиев. Той уточни, че седем години е бил председател на Националната асоциация за защита на потребителите, от която идва сигналът срещу барчетата.

„Комисията е задължена да работи със сдруженията на потребителите. Това, че съм бил председател на асоциацията, не означава, че не мога да приемам сигнал от тази асоциация“, коментира Стоил Алипиев.

Неназован потребител се жалва, че след едногодишна консумация на тези барчета глюкозата в кръвта му се е повишила. Според OFFnews обаче продуктът е на пазара от пет месеца, а протокол показва, че описаното съдържание на продукта е точно.

„Аз няма отношение към това колко време човекът е консумирал този продукт, аз имам отношение към това дали информацията на етикета е вярна. Лабораторни изследвания от акредитирана лаборатория показват, че има разминавания между описаното в етикета и съдържанието“, заяви още председателят на КЗП.

Той посочи, че се санкционират търговски обекти за нелоялни практики – те доставят до потребителя стока или услуга. Съставени са 24 заповеди за нелоялни търговски практики, всички те са обжалвани. Стоил Алипиев заяви, че взема страната на потребителите. Според първо решение на съда изводите на КЗП са неправилни и забраната трябва да отпадне.

Какво още каза Стоил Алипиев - чуйте във видеото.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement