„Вече страдаме от разломите в ДПС, защото не беше гласувано това правителство. Мисля, че това е само началото на негативните последици. Този конфликт ще навлезе по вертикала в управленските структури и ще стигне до местната власт, там ще генерира локални или малко по-широки напрежения“.
Това заяви в предаването „Тази сутрин“ бившият министър на вътрешните работи и бивш посланик в Израел Румяна Бъчварова.
По думите ѝ конфликтът в ДПС ще се отрази и върху работата на съдебната власт.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Предстои да видим до каква степен това неправомерно използване на властта, за което говори Ахмед Доган, се е развило в други структури на държавата – превземането на държавата и управлението по механизми, които са или успоредни, или невидими за публиката, но не са тези, които трябва да бъдат“, допълни тя.
По думите ѝ партиите трябват да определят в кого са в тази „битка“.
Третият мандат
Според Румяна Бъчварова шансовете за съставяне на правителство с третия мандат не са големи, но за реализирането му водеща роля може да изиграе президентът.
„Смисълът на третия мандат е противоречия, които има между политическите сили, да се опитат да бъдат изгладени и да се намери национален консенсус. Такъв процес обикновено се лидира от президента. Не може една партия с много ниска подкрепа да доминира и да проведе тези доста сложни преговори, така че да се стигне до съставяне на правителството. Бих нарекла това едно от скритите или не толкова видими правомощия на президента – да бъде тази трансмисия между партиите, която доведе до съгласие“, допълни бившият външен министър.
По думите ѝ нито БСП, нито ИТН биха могли да съставят правителство.
„БСП все още има неизяснени обстоятелства около лидерството. В ИТН формално няма разцепление, не знам обаче там има ли партия или е една група от депутати с лидер, който няма публично присъствие. Затова мисля, че третият мандат ще бъде даден на случаен принцип, но кой може да проведе преговори – това е отговорът на въпроса. С кого президентът би могъл да си партнира, за да доведе до правителство, ако има такова желание? В един затворен кръг със сигурност има неща, които публиката не знае, може би са били водени някакви преговори“, каза тя.
Според Бъчварова страната ни е на прага на това да няма одобрен бюджет за следващата година.
Посланикът ни в Киев
По думите на бившия външен министър е лош знак България да има временно управляваш посланик в Киев, назначен без президентски указ.
„Това показва колко противоречива е българската външна политика, което в този сложен глобален момент е лош знак за нас и ни елиминира от всякакви опити да участваме в по-големи процеси. Очевидно детайлите на този конфликт са свързани с някакви лични отношения между г-н Ненчев и президента, но те се отразяват и върху политиките“, посочи тя.
По думите ѝ предложението на Николай Ненчев за посланик е много добър знак към Украйна.
„Той е човек, който има опит с отбраната, има ясна позиция и би бил приет много положително от украинската страна. В този момент ни трябва такъв човек в Украйна, който разбира материята и може да се справя със ситуацията възможно най-адекватно“, допълни Бъчварова.