"По отношение на пластмасите в световен мащаб цифрите са потресаващи. На национално ниво не съм оптимист за пластмасата. Не считам, че проблемите са законодателни. Нашето законодателство е едно от най-рестриктивните. Всичко отива в деретата или около пътищата. Системата за разделно събиране на отпадъците има нужда от „изчистване“. Сутринта тръгвам към студиото и се срамувам от контейнера пред блока ми – препълнен е“. Това заяви пред bTV министър Росица Карамфилова в Световния ден на околната среда. 

"Имаме много път да вървим по отношение на културата ни - разеделно събиране, рециклиране. Едва 10% от пластмасовите опаковки се рециклират в световен мащаб. Френската държава пое една инициатива за намаляване на пластмасовите отпадъци. В която бяхме активни участници. И аз лично изразих позиция, че трябва сериозно отношение. Трябва да променим пътя, като започнем още начало", заяви тя.

"Системата за рециклиране на отпадъците има нужда от доизчистване. Трябват по-чести графици за почистване на контейнерите. Въпрос на контрол, организация и отношение е", каза още министърът.

„Кметът на Община Берковица не се е погрижил за почистването на деретата от отпадъци и носи отговорност. Трябва да бъдем реалисти – не винаги става въпрос за средства, а за превантивни дейности. Когато има необходимост от средства, бяха отпуснати средства на кметове и областни управители“, обясни Карамфилова по отношение на наводненията в Берковица.

 Тя коментира и работата на служебния кабинет.

„Амбицията, която поехме, беше огромна. В служебния кабинет нямахме 100 дни толеранс. Всички сме работели по 15 часа, за да можем не просто да вървим по правата, а да вдигнем нагоре. Политиката, която осъществихме, доведе до значително подобряване на нашето състояние“, заяви Карамфилова.

„Чувам в пространството, че ние в служения кабинет нямаме проевропейска политика – напротив. Искам да се говори с факти. Служебният кабинет работи открито, прозрачно и в диалогичност. Постиженията ни, които имаме, са по линия на европейското ни бъдеще. В продължение на 10 месеца постигнахме много повече, отколкото постигнаха редовни кабинети. Ние сме първите в околната среда, които минахме техническите прегледи и България вече се присъедини към 26 инструмента и 16 политики в областта на опазването на околната среда. Това е доказателство за доверието на европейските партньори“, посочи тя.