В Бургас откриха пишещата машина на писателя Димитър Димов. На нея авторът на "Тютюн" и "Осъдени души" довършва първия си роман – "Поручик Бенц".
Машината на писателя е стояла близо 80 години на тавана на Агенцията по храните в Бургас. И в това няма нищо чудно, тъй като в продължение на повече от година през 1938-39, Димитър Димов е бил командирован в областната служба като ветеринарен лекар.
Писателят е живеел в малка стаичка на третия етаж в агенцията, а вечер е пишел. По-късно през годините машината е преместена в подземията на агенцията. А преди дни на нея случайно попада новото ръководство при ремонт и я пренасят в природонаучния музей при реставратора Светлан Кирилов.
През 1938 г. Димитър Димов е командирован в Областната ветеринарна служба в Бургас. В сградата на Агенцията по храните писателят не само работи като участъков ветеринарен лекар, но и живее, а вечер – пише. От уста на уста сред ветеринарите се предават спомени за големия писател и техен колега.
"Още като дойдох на работа първите дни, това беше една от темите - че сме последователи на професор Димитър Димов. Докато е бил наш колега е бил странен, не е обичал да контактува много с хора", разказва ветеринарят д-р Таня Борисова.
Д-р Борисова се грижи с любов за пишещата машина, докато се пенсионира.
"Поизчистих я малко, защото горе беше доста прашна. Мога да кажа, че съм я пазила, и съм я покривала, защото съм мислела, че все пак е нещо важно и ценно. За това сме я съхранили".
Писателят живеел в стаичка във ветеринарната служба. Архивите пазят спомен на негов приятел за злополучния му опит да се премести на квартира в центъра“, споделя Таня Борисова.
"Той е тракал цяла нощ и е вдигал шум, което е създало неудобство на семейството, тъй като е бил на втория етаж, те са били на първия етаж. Най-вероятно добре се е чувало писането на машина. Димитър Димов се връща отново в тази неуютна стая във ветеринарната служба", разказва Данка Георгиева, директор на Държавен архив - Бургас.
Там Димитър Димов довършва ръкописа на "Поручик Бенц". Предполага се, че прототип на главната героиня е бургазлийка.
"Тя е била от хайлайфа и те се запознали в Бургас и са правили съвместни пътувания към София, тъй като той доста често е бил в командировки. Решихме да търсим информация и наистина да сглобим този пъзел", разказва Яна Кършийска, директор на Регионална библиотека "П. К. Яворов"- Бургас.
След като бъде реставрирана, пишещата машина ще бъде включена в литературен маршрут.
"Бургас се налага като един град, който е популярен точно с произведенията си от литературата, от поезията. Всеки е чувал за невероятните стихове на Христо Фотев, на Петя Дубарова, а сега намираме и мястото, където Димитър Димов е творил романа си "Поручик Бенц", казва Радовеста Стюарт, директор на отдел "Туризъм" в община Бургас.
В Kъщата с термометъра, както е била известна Aгенцията по храните, е живяло и семейството на Райна Кабаиванска.
Сега с възстановяването на машината се е заел реставраторът Светлан Кирилов.
"За толкова стара машина е в много добро състояние. Обадиха ми се от инспекцията, доктор Петрова, решили са да направят експозиция с някои от материалите, които имат за писателя Димитър Димов. Молбата им беше тази машина малко да се обнови, да се реставрира и да се консервира. Очаквах, че ще бъде много зле самият уред, защото е престоял толкова години в мазе, в таван, напрашено, сигурно ще бъде клеясала. Обаче се оказа, че е машината е много добро състояние, работи и всичките механизми работят. Няма да иска много голяма реставрация, ще се почисти и ще се смаже", споделя Кирилов.
"Тъй като е била е служебна машина и е работил в инспекцията тогава като ветеринарен лекар най-вероятно и тъй като няма друга машина в сградата при всички положения той е работил на нея и е написал това произведение - "Поручик Бенц", казва реставраторът.
"Консервацията ще продължи няколко дни и просто ще се почисти машината, ще се смаже и ще се тушира ръждата по нея, тъй като е избила на няколко места, с химикал за преобразуване. След това ще се върне обратно в инспекцията и ще се подреди заедно с другите експонати в сбирка, която ще представлява две витрини с материали от периода, в който той е работил и живял в Бургас, за да се представи като автор и човек, който на място е написал това произведение на тази машина", разкрива Светлан Кирилов.
Очаква се първият литературен маршрут да е факт още това лято.