Ръст в цените на учебните тетрадки - за това предупреждават родители и търговци.

Родители пресмятат, че в началото на новата учебна година ще им се наложи да отделят поне по 100 лева за учебни тетрадки, помагала и атласи.

„Заедно с материалите, които трябва да набавят като канцеларски, сумата може би варира между 300-400 лева“, коментира Андреана Костадинова, управител на книжарница.

„Много по-скъпо е за гимназистите, отколкото за децата в начален етап. Зависи от някои по-специални предмети, които учат, зависи от изискванията на училището“, посочва Пламена Николова, член на Управителния съвет на „Асоциация родители“.

Екип на bTV отиде на пазар за учебни тетрадки и помагала заедно с Цветелина Начева, която е ученичка в шести клас.

„Общо на брой са осем. Имаме едно помагало по математика, а останалите са работни листове и контурни карти - от тях ни дават домашни“, посочва тя.

Купуваме всичко, с изключение на учебната тетрадка по френски език, която поръчваме отделно, а равносметката е – 82,50 лева.

„Помагалата, които продължават по старите учебни програми, остават на същите цени.  Започват от порядъка на 8,90 до към 10 лева, които са по по-старите учебни програми. Всичко, което е по новата учебна програма, започва от 17-18 лева нагоре“, коментира Андреана Костадинова, управител на книжарница.

„Не би трябвало да има и натиск за закупуването им, защото предоставените учебни помагала от държавата - такъв е смисълът им, да бъдат безплатни. Те да покриват нуждите за покриването на целите и всичко извън тях е препоръчително“, посочва Пламена Николова, член на Управителния съвет на „Асоциация родители“.

Учебните тетрадки се използват главно за писане на домашни и самостоятелна подготовка.

„По-важно е доколко има необходимост от тези помагала, доколко учителите съумяват с това, което им е дадено с качеството на учебниците, които са им дадени безплатно. Или с други материали, които самите те използват и изработват да постигнат образователните цели. Защото много родители в края на годината казват, че тези помагала не са използвани“, посочва Пламена Николова.

Проверката ни показа още, че най-скъпи са задължителните материали за големите ученици. А родителите нямат отговор на въпроса - защо от тях се иска да купуват скъпи помагала, които не се използват.