Пандемичен ръст на късогледство сред децата отчитат детските офталмолози. Специалистите свързват тенденцията с прекомерната употреба на дигитални устройства от най-ранна възраст. Смята се, че екраните са отговорни и за състояние при най-малките, известно като виртуален аутизъм.

Като истинско дете на съвремието, Александър научава игрите на телефони и таблети от съвсем малък. Сега е на четири години и половина, но вече прекарва много по-малко време с пред екрани.

Родителите решават да намалят драстично времето на детето си пред екраните, когато забелязват промяна в поведението му.

“Установихме, че почва да се изнервя, не си играе толкова с играчките”, обяснява Сергей Георгиев, баща на Александър. 

„В момента, в който му вземеш таблет или телефон от ръцете и започне да плаче неистово и да почервенява чак до такава степен и да проявява дори агресия може да разбереш, че детето ти вече е зависимо от екраните“, казва Емилия Емилова, майка на Александър.

Снимка: bTV



С много обяснения и огромно търпение, родителите успяват да сведат времето пред екраните до минимум.

През последните 10 години се утвърждaва понятието виртуален аутизъм. Това не е диагноза, а състояние свързано със забавяне в развитието на речта, затруднен зрителен контакт, емоционална нестабилност, хиперактивност, чести промени в настроението.

Снимка: bTV



Най-голямата клиника по нервни болести за деца у нас се намира в болница "Свети Наум" в София. Поне веднъж седмично тук идва дете с подобни оплаквания.

„Едно псевдоаутистично поведение, което най-важната му характеристика е, че е обратимо. С малко повече усилия, с малко повече воля от страна на родителите това състояние може да бъде преодоляно“, посочва д-р Мая Колева, детски невролог в МБАЛНП "Св. Наум". 

Някои от пациентите на д-р Колева получават тикове при прекомерно гледане на екрани. Други деца, които са предразположени, дори правят епилептични припадъци. Засегнато е и зрението на децата.

Единствената специализирана детска очна клиника у нас се намира в Александровската болница. Преди е било изключение, но днес тук всеки ден търсят помощ малки деца с късогледство.

11-годишната Александра е на профилактичен преглед.

„Нейният случай е изключение, защото видях, че влезе в кабинета с книга. Това е изключително екзотично едно дете на нейната възраст да влезе в кабинета с книга. 90% от децата влизат с телефон“, обяснява проф. Александър Оскар, нач. на клиника по очни болести, УМБАЛ "Александровска"

„Използвам телефони, повече телевизия, но с ограничения“, казва Александра.

Екранното време на Александра е около 1 час на ден.

„Това коства много усилия и труд – да не разрешаваш да се надвишава времето пред екраните. Всъщност аз работя и с такива деца, които са зависими от екраните. Всеки ден ги виждам“, посочва Марина Димова, майка на Александра.

Екраните причиняват сухота в очите, увеличават и риска от късогледство. Препоръката е децата да правят почивка от екраните на всеки 20 минути и да гледат надалече.

„За съжаление се увеличава и делът на хората с високостепенно късогледство над 6 диоптъра, което е сериозен рисков фактор за например, отлепване на ретината“, казва проф. Оскар. 

Как децата могат да растат с ограничение на екранното време в съвременни свят - Александрина Георгиева е основател на фондацията "Offline Kids". Създава я преди 7 години, когато става майка.

„Мотивацията им се намаля, концентрацията. Когато едно дете привикне да бъде постоянно стимулирано през 20-30 секунди, как изобщо може да се концентрира за дълго време да пише или да чете и как би имало мотивация за нещо не толкова възнаграждаващо“, посочва Александрина Георгиева, Фондация "Offline Kids“.

След дни в семейството на Александър ще се появи бебе. Родителите му го чакат с научените си уроци.

„Надяваме се с второто дете да успеем да се справим и без екраните. Определено доста помагат на родителите, но със сигурност вредят много на децата“, казва Сергей Георгиев, баща на Александър.

Семейството се стреми да предложи на децата си повече игри за развитие на ума и тялото и по-малко екрани. Знаят, че има достатъчно време за всичко.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK