В 575 населени места у нас има режим на водата, а други 334 нямат централно водоснабдяване. Това показват данните на Асоциацията на парковете в България. Вчера Народното събрание изслуша четирима министри заради кризата с водата.
„Това беше доста абсурдно изслушване. Министрите повтаряха неща, които са ни известни от много отдавна. Говореха за нови стратегии като съществуват многобройни такива и никой от парламента не ги постави на място. Това означава, че както министрите, така и депутатите, нямат представа какво е правено досега“, каза Евдокия Манева, бивш министър на околната среда и водите.
По думите ѝ първата стратегия е разработена още през 2000 година. След това са разработени и планове за управление на речните басейни, за предотвратяване на рисковете от наводнение и е направена огромна стратегия за адаптация на България към климатичните промени.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„В нея е описано всичко – дефинирани са най-важните мерки, които трябва да се вземат, остойностени са. И пак абсолютно нищо - всичко е на самотек“, обясни още тя.
„Има разлика между климат и текущи условия. За нашия климат са характерни понякога такива сухи период – истина е, че този е много дълъг. Именно в такива моменти нашето водоснабдяване издиша – това се случва и предходните години. Не се случва нито за първи път, нито можем да го наречем изненада“, каза проф. Емил Гачев от секция „Води“ в Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН.
Огромни количества вода се губят по водопреносната мрежа. Средният процент на загубите в страната е около 57% през 2023 г. според НСИ, цитирани от „Капитал“.
Това означава, че на всеки 10 литра 6-7 изтичат от мрежата и не просто не стигат до крайния потребител, но и водят до загуба на ресурс.
„В този проблем, както и в проблема с наводненията не са климатичните промени основен фактор. Винаги нашият принос за такива възникнали кризи е по-голям от приноса на природата. Това е лошото управление на нашите ресурси. Основният проблем са загубите във водопроводната мрежа. 57 % какво означава – че ние ползваме по-малко от половината?“, каза още той.
Вчера регионалният министър Коритарова говори за изграждането на нови язовири в страната. Нейната теза е, че за последните 30 г. едва два нови язовира са построени.
„Първо трябва да се обърне внимание на това, което е занемарено. Може би би се наложило изграждане на нови язовири в някои райони – например в югозападна България. Трябва да се обърне внимание на инфраструктурата обаче“, призова Емил Гачев.