Над половин милион българи това лято са на воден режим. В момента 575 населени места у нас са на режим на водата, други 334 нямат централно водоснабдяване, показват данните на Асоциацията на парковете в България.

„Всеки път природата ни изненадва, а ние упорито всеки път не се учим да посрещаме подготвени изненадите. Ние знаем за тази изненада още от 1940 г. -  откакто се водят наблюденията на НИМХ. Тогава е регистриран най-значимият период на суша, след това през 1985 г. е регистриран също. През последните години ни изненадва 2000 г., 2007 г. и 2012 г., и сега ни изненадва 2024 г.“

Това каза Асен Личев, хидрогеолог и бивш министър на околната среда и водите на България в предаването „Тази сутрин“ по bTV.

Той обясни, че след всяка от тези години правителствата приемат нови мерки за справяне или със сушата, или с наводненията в страната. По думите му обаче те не се изпълняват и така оставаме винаги неподготвени и „изненадани“ от климатичните промени.

„Сега правителството, изненадано от сушата през 2024 г., прави работна група, която да издаде документ, който ще остане само на хартия. Загубите на вода във водопроводите почти не намаляват, така и броят на нещастните ни съграждани, обречени на режим, почти не намалява от десетилетия – това е резултатът от бездействието на държавата“, каза още той.

„Няма единно управление на водите в България - това е проблемът. Четирима министри уж отговарят за водите и стават „много баби – хилаво дете“. Законът за водите е едно правно чудовище в момента – той не регламентира управлението на водите, а безхаберността при управлението на водите“, обясни той.